Vláda šokovala svojím rozhodnutím. Slováci sa búria

Novinky Nižšia daň na kryptomeny nevstúpi do platnosti
Nižšia daň na kryptomeny nevstúpi do platnosti. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Tero Vesalainen
Best Wallet PCKvakomat mobil

Vláda Slovenskej republiky urobila krok, ktorý nahneval množstvo kryptomenových priaznivcov, ale aj priaznivcov inovácií vo všeobecnosti. Ešte pred začiatkom platnosti zákona, ktorý dával úroveň zdanenia kryptomien na úroveň okolitých štátov aj na Slovensku, ho ruší.

Sadzba dane pre kryptomeny teda ostáva na úrovni 33 až 39 % zo zisku. Vraciame sa tak k modelu, ktorý určuje pre našu krajinu kryptomenový stredovek.

Výška zdanenia kryptomien

Predchádzajúcej vláde sa podarilo potešiť priaznivcov kryptosveta, ale napríklad aj podnikateľské subjekty, ktoré tu pomýšľali na podnikanie v tejto oblasti. Znížili daň po ročnom časovom teste držania kryptomeny na 7 % a zbavili ich držiteľov povinnosti platiť z toho zdravotné odvody.

Prečo sa majú z držania tohto aktíva platiť zdravotné odvody, nie je známe. Priaznivci kryptomien organizovali petície a upozorňovali na tento problém. Po dlhom čase kompetentní prišli so zmenou. Tá je teraz preč.

Predchádzajúci stav, do ktorého sa vlastne zrušením platnosti zákona vraciame, popisuje Forbes nasledovne: „Výnos z predaja virtuálnych mien sa v súčasnosti pri fyzických osobách zdaňuje sadzbou 19 alebo 25 percent, v závislosti od výšky základu dane. Navyše sa z neho platí zdravotné poistenie vo výške 14 percent. Dohromady to teda predstavuje daňové zaťaženie na úrovni 33 alebo 39 percent.

Kryptomenoví nadšenci na Slovensku nemali v poslednom čase veľa dôvodov na radosť. Kryptomeny neboli v pozornosti žiadnej z vlád, ich podpora je v krajine slabá a nerozvíja sa tu ani obchod, ktorý je možný napríklad v susednej Českej republike. Dôvodom bola predovšetkým legislatíva. Zmena tohto zákona bola výnimkou. Zákon očakávaný celou kryptomenovou komunitou sa však nedostal ani k začiatku svojej platnosti.

Portál Podnikajte.sk uvádza, že cieľom pôvodnej novely, ktorá mala nadobudnúť platnosť už od 1. 1. 2024 bolo: „…znížiť daňovo-odvodovú záťaž v súvislosti s predajom virtuálnych mien, a tým zjednodušiť ich používanie v bežnom živote. Významným spôsobom by malo dôjsť aj k uľahčeniu investovania a sporenia bežnými občanmi, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je v rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.”

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vyplývajúce problémy

Veľmi pozitívnou zmenou, ktorá sa týmto rozhodnutím ruší, bola aj možnosť, aby si držiteľ zahrnul príjem z kryptomien do základu dane. Princíp spočíva v tom, že by si mohol od toho odrátať aj straty. Pôvodný zákon na to nemyslí a príjem z kryptomien nie je možné vo svojom daňovom priznaní uviesť takýmto spôsobom. Aktuálne sa teda vraciame práve k tomuto stavu. 

Ďalším problémom, ktorý návrat k pôvodnej legislatíve spôsobí, je to, že každá transakcia je daňovou udalosťou. Novela zabezpečovala, že do určitej sumy za rok by transakcie uskutočnené držiteľom kryptomeny nemali byť vôbec zdaňované.

Okrem toho, že išlo vlastne o zdaňovanie platidla, aktuálne ustanovenie je len veľmi ťažko reálne vykonateľné. Každá transakcia sa musí uvádzať s aktuálnou cenou konkrétnej kryptomeny pri každej platbe a pod.

So zmenou zákona a jeho platnosťou jednoznačne rátali aj viaceré spoločnosti pôsobiace v danom segmente. Takáto zmena môže spôsobiť, že budú pôsobiť v zahraničí, kde sú legislatívne pravidlá prívetivejšie.

Vstup Slovenska medzi top 5 krajín s najnižšou daňou v Európe z kryptomien sa teda odkladá. Ostávajú nimi Gruzínsko, Malta, Česká republika, Bulharsko a Andorra.

Ak sa pozrieme na okolité krajiny, všetky majú nižšiu sadzbu dane na kryptomeny ako Slovenská republika. K tomu musíme prirátať aj ďalšie krajiny ako sú Portugalsko, Švajčiarsko, Bielorusko, Slovinsko, Cyprus a staré známe daňové raje, ktoré majú 0 % daň. Susedné Rakúsko a Nemecko majú po roku držania kryptomeny takisto nulovú sadzbu zdanenia.

Slovensko opäť nevyužilo šancu posunúť svoje podnikateľské prostredie v tejto oblasti na vyššiu úroveň. Zmena úrovne zdanenia mohla prilákať do krajiny napríklad firmy ponúkajúce prácu s vyššou pridanou hodnotou.

Je dôležité uviesť, že príjem štátu zo zdaňovania kryptomien je taký nízky, že sa ani nikde samostatne neuvádza. Odborníci predpokladajú, že vysoké dane jednoducho spôsobia odliv ziskov do zahraničia.

Mohlo by vás zaujať: Legendárny analytik zverejnil predpoveď pre Bitcoin. Má prekročiť astronomickú sumu

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.