Americká vláda chce údaje kontrolovať Bitcoin

Novinky Americká vláda údajne chce kontrolovať Bitcoin
Americká vláda údajne chce kontrolovať Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Marko Aliaksandr/leksiv a Scalelogo
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Digitálne meny ako Bitcoin sa spájajú s decentralizáciou a absenciou tretej strany. Nikto nemôže zmeniť bitcoinový blockchain a účastníci trhu rozhodujú o zmenách len spoločne. Je však možné takúto decentralizovanú sieť kontrolovať? Sam Altman, zakladateľ spoločnosti Open AI, ktorá vytvorila ChatGPT hovorí, že to možné je, uvádza správa Finbold.

Altman objasnil, že americká vláda má v úmysle kontrolovať trh s Bitcoinom. Vládne kroky predstavujú vojnu proti kryptomenám. Vznikajú obavy, že sa Komisia pre cenné papiere a burzy spolu s vládnymi agentúrami snažia o potlačenie prirodzeného vývoja kryptomenového trhu.

CBDC vznikne paralelne popri kryptomenách

Plán kontrolovať Bitcoin údajne súvisí s budúcou kontrolou štátu nad všetkými peniazmi v obehu. Štáty po celom svete už testujú digitálne meny centrálnych bánk (CBDC). Úplná digitalizácia platobného styku môže spôsobiť, že hotovosť zanikne a štát bude mať dohľad nad každým pohybom. Zatiaľ je však predčasné predpovedať, kedy takýto scenár nastane.

Lídrom v CBDC je Čína, ktorá začala s výskumom ako prvá a platby akceptujú už milióny obchodníkov. Tomuto trendu sa však nevyhne ani eurozóna. Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová objasnila, že istý čas kompletná implementácia digitálneho eura ešte potrvá.

Kritici sa zhodujú v tom, že CBDC môže slúžiť ako vynucovací prostriedok štátu. Nielenže môže kontrolovať transakcie, no aj zmraziť účty v prípade neplatenia daní a podobne. Vznikajú aj obavy z toho, že hotovosť vymizne, no už sa to deje aj v súčasnosti. Podiel hotovosti na celkovej peňažnej zásobe je totiž už minimálny.

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľado o všetkých finančných pohyboch

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľad o všetkých finančných pohyboch. Zdroj: shutterstock.com/Panchenko Vladimir

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin je možné kontrolovať

Tak ako každá nová technológia, aj CBDC má výhody a nevýhody. Na jednej strane sa môže vyriešiť otázka kolabujúcich menových systémov a znehodnotenia tradičných mien, no na druhej strane sú tu obavy z cenzurovania. Všetko to bude v rukách štátov, ktoré musia správne tento nástroj uchopiť a nezneužívať.

CBDC je plne digitálna mena, rovnako ako je teraz Bitcoin. Americká vláda môže potenciálne hromadiť čoraz viac mincí a tak by mohla aj kontrolovať trh s Bitcoinom. Zmeny v sieti sú síce z tretej strany nemožné, ale trh je možné ovládať alebo dokonca zakázať zo strany vlád. Na rozdiel od toho, CBDC bude v rukách štátov aj z hľadiska zmien v sieti.

Mohlo by ťa zaujímať: Skupina G20 diskutuje o novom kryptomenovom regulačnom rámci

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.