vitalik buterin

Vitalik Buterin nedávno prekvapil kryptomenovú komunitu keď vyhlásil, že problémy s vysokými poplatkami v ETH sieti budú čoskoro vyriešené. Povedal, že čoskoro začne fungovať layer 2 scaling riešenie, známe, ako Optimism rollups, ktoré zvýši rýchlosť siete na stonásobok. To by iste pomohlo, veď priemerná cena za transakciu sa vyšplhala na 16 dolárov a na konci februára to bolo viac než $30.

Vitalikov odhad, že spustenie Optimism siete v apríli resp. máji tohto roka vyrieši všetky problémy a dá Ethereum Foundation dostatok času na dokončenie Ethereum 2.0 siete, na koniec nevyšiel. Používatelia sa tak budú musieť vysporiadať s obrovskými poplatkami o niečo dlhšie.

Priemerný poplatok za transakciu v Ethereum sieti
Priemerný poplatok za transakciu v Ethereum sieti

Chcete získať úroky za dlhodobé držanie Etherea? Prečítajte si náš NÁVOD, stakujte Ethereum na Binance a získajte úroky + Výhody stakingu na Binance

Optimism rollupy najskôr v júli 2021

Zázračné riešenie problémov s rýchlosťou Etherea sa odďaľuje. Optimism posunul spustenie svojej siete z mája na júl 2021. Manažment projektu to oznámil v príspevku na svojom blogu. Zároveň sa tam píše, že pôvodná časová os bola prehnane ambiciózna a termíny sa nedali dodržať.

Urýchlenie vývoja by mohlo mať katastrofálne dôsledky pre používateľov. Existovalo by totiž veľké riziko, že podvodníci by projekt forkli. Optimism chce dať komunite čas na implementáciu svojej technológie, aby sa predišlo prípadným problémom.

Optimism označuje júl 2021, ako približný dátum, kedy dôjde k spusteniu siete, takže je možné, že finálny dátum sa ešte bude posúvať. Ostatne, ako všetky projekty, ktoré sa zameriavajú na blockchainový vývoj.

Konkurencia dobieha Ethereum, Optimism rollupy sú momentálne jediné riešenie

To je pre Ethereum komunitu veľmi nepríjemné. Sieť kvôli nízkej rýchlosti a vysokým poplatkom trpí a doháňa ju konkurencia. Cardano ADA už dlhšiu dobu v cenovom raste prekonáva Ethereum a aktuálne je technologicky vyspelejšie.

Ethereum stále nemá konkurenta – Tieto metriky to ukazujú úplne jasne