Vitalik Buterin predstavil „endgame” roadmapu pre ETH 2.0

Novinky vitalik predstavil roadmapu eth2.0.
vitalik predstavil roadmapu eth2.0. Zdroj: Shutterstock.com/Alexey Smyshlyaev
BitmarketsKvakomat mobil

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin načrtol svoju víziu „pravdepodobnej roadmapy” pre Eth2. Tá predstavuje budúcnosť, v ktorej najväčšia platforma pre inteligentné zmluvy môže zvýšiť svoju škálovateľnosť a zároveň spĺňať vysoké štandardy dôveryhodnosti a odolnosti voči cenzúre.

V pondelkovom príspevku s názvom „Endgame” Buterin predstavil myšlienkový experiment. Ten hovorí o tom, ako možno priemerný veľký blockchain – definovaný veľmi vysokou frekvenciou blokov, vysokou veľkosťou bloku a tisíckami transakcií za sekundu – stále považovať za dostatočne dôveryhodný a odolný voči cenzúre. Zjavným kompromisom za túto úroveň škálovateľnosti je centralizácia výroby blokov. Riešenia, ktoré sú uvedené v blogovom príspevku, neriešia problém centralizácie, ale stále poskytujú plán implementácie.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Burza Bitmart stratila takmer 200 miliónov dolárov po hacku cez sieť ETH a BSC

Čo Vitalik navrhuje?

Pokiaľ ide o riešenia, Buterin navrhol:

  • druhú úroveň stakingu s nízkymi požiadavkami na zdroje, aby sa vykonala validácia distribuovaných blokov
  • zaviesť fraud-proof alebo ZK-SNARKS, aby používatelia mohli priamo (a lacno) kontrolovať platnosť bloku
  • zaviesť vzorkovanie dostupnosti údajov, aby používatelia mohli kontrolovať dostupnosť blokov a pridať sekundárne transakčné kanály, aby sa zabránilo cenzúre

Vitalik povedal, že výroba blokov zostane centralizovaná aj pri implementácii takzvaných „rollupov”. Ide o riešenia druhej vrstvy, ktoré vykonávajú transakcie mimo hlavného reťazca Ethereum.  Spoluzakladateľ Etherea dospel k záveru, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že výroba blokov skončí centralizovaná bez ohľadu na cestu k škálovateľnosti, ktorou sa sieť uberá.

Vzrušenie okolo Etherea rastie od novembra 2020, keď protokol prvýkrát začal s dlhým prechodom na proof-of-stake. Veľmi očakávaný londýnsky hard fork, vďaka ktorému sa ETH stane deflačným aktívom, bol implementovaný v auguste tohto roku. Hard fork predstavil EIP-1559, ktorého cieľom je reformovať trh s poplatkami v sieti.

Prečítaj si tiež – Od implementácie EIP-1559 bolo spálených už vyše 1 milióna ETH

Kvakomat PC bannerCatslap ICO mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.