Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 zvládne 100 000 transakcií za sekundu

Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Tvorca kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin nedávno na Reddite vrámci Ask Me Anything seansy odpovedal na otázky komunity. Sústredil sa, samozrejme hlavne na chystané spustenie platformy Ethereum 2.0. Ak všetko pôjde podľa plánu, nového Beacon Chainu sa dočkáme už 1.12.2020. I keď, nezáujem komunity zatiaľ tento cieľ marí. Aby sa bezpečne dosiahol konsenzus, potrebujeme 16384 validátorov. Momentálne je ich iba 3300.

Čítajte viac: Ak sa rýchlo nenájde 420k ETH, vzniknú zbytočné prieťahy

Jeden z používateľov Redditu sa dozvedel, že malé množstvo entít ovláda 51% všetkých Ethereum tokenov a vytvoril tento skvelý meme.

Create validator node on Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 prinesie škálovanie bez obetovania decentralizácie alebo bezpečnosti

Vitalik na Reddite hovoril o mnohých zaujímavých témach. Spomenul napríklad, že Ethereum 2.0 v budúcnosti v pohode zvládne aj 100 000 transakcií za sekundu. Momentálne sa toto číslo pohybuje okolo 10 tsp kvôli archaickému systému Proof of Work (používa ho aj Bitcoin). Nový PoS blockchain nebude závislý na mineroch. A čo je ešte dôležitejšie, konečne sa dočkáme škálovateľnosti bez toho, aby sme obetovali bezpečnosť alebo decentralizáciu.

Súčasný systém za posledné roky niekoľkokrát narazil na svoje limity. Prvýkrát ho v roku 2017 zahltila mega-úspešná decentralizovaná aplikácia Crypto Kitties a naposledy sa poplatky za transakcie neúnosne zvýšili cez leto kvôli DeFi mánii.

Môže vás zaujímať: Ako dlho sa ešte Ethereum bude dať ťažiť na grafických kartách?

Vitalik Buterin vyzdvihol paralelný vývoj platformy Ethereum 2.0

Jedným z faktorov, ktorý výrazne pomôže dosiahnuť plný potenciál platformy Ethereum 2.0, je paralelný vývoj. Spustenie celého systému je rozdelené do štyroch fáz. Ak komunita vytvorí dostatočné množstvo validátorských nodov, fáza 0 bude spustená už 1.12.2020.

V roku 2021 by sme sa mali dočkať shardingu, neskôr zaradenia súčasného blockchainu medzi shardy a nakoniec aj systému Plazma. Tieto (a ďalšie) vylepšenia však nemusia prísť v tomto poradí, pretože na sebe nie sú závislé. Ethereum tak nemusí čakať na dokončenie jednej funkcie, aby spustilo druhú.

“Vďaka tejto zmene sa platforma rýchlejšie stane použiteľnou v reálnom svete.”

– dodáva Vitalik

Zistite viac o jednotlivých fázach spúšťania platformy Ethereum 2.0 a prečítajte si náš článok:

Ethereum 2.0 PoS, staking, sharding, plasma – Všetko čo potrebujete vedieť

txbtxb