Robotický pes Astro sa predstavil verejnosti. Na rozdiel od iných robotických psov má hlavu blízku psovi a tak trochu strašidelné oči, ktoré sa podobajú tým ľudským. Pozrite sa, čo robotický pes Astro dokáže! Stane sa domácim miláčikom, vojenskou zbraňou alebo záchranárom?

Robotický pes Astro a jeho jedinečnosť

Do vývoja robotických psov sa investuje už dlho. Ak ste doteraz žiadne nevideli, pozrite sa napríklad na „robopsov“ z Bostonu. Vývojári bostonských robotických psov sa nesnažili pripodobniť robopsov ku skutočným psom – bostonský robotický pes má štyri nohy a približné rozmery psa, preto sa nazýva robopes, ale pokojne by mohol byť aj „robolevom“.

Robotický pes Astro sa, naopak, na psa už podobá. Vedci využili 3D tlačiareň na vytvorenie jeho hlavy pripomínajúcej dobermana. Modré oči, zdá sa, by už mohli dokonca vyžarovať i určité emócie. A tak tvorcovia Astra získali kvalitné promo, no robotický pes pripomínajúci skutočné zviera spolu s kúskom ľudského sveta v jeho očiach so sebou prináša i štipku „strašidelna“.

Robotický pes a umelá inteligencia

Vedci pri vývoji Astra využívajú umelú inteligenciu a hlboké učenie. Astro nie je vopred naprogramovaný na vykonávanie určitých úloh. Namiesto toho je postupne trénovaný prostredníctvom vstupov do hlbokej neurónovej siete (počítačová simulácia mozgu), aby sa naučil vykonávať rôznorodé činnosti, ktoré robia bežne ľudia, psy a tvory budúcnosti.

K čomu Astra potrebujeme?

Astro momentálne dokáže poslúchať hlasové príkazy, podľa rozkazov si sadne, postaví sa, zastane alebo sa prechádza. Vďaka umelej inteligencii má ale v blízkej budúcnosti dokázať oveľa viac!

„Vybavený senzormi, pokrokovým radarovým zobrazovaním, kamerami a smerovým mikrofónom tento 45 kilový super robot je stále len „šteniatkom na výcviku“. Rovnako ako bežný pes, reaguje na príkazy ako: sadni, vstaň a ľahni. Napokon ale bude schopný porozumieť a reagovať na signály rúk, detekovať rôzne farby, rozumieť mnohým jazykom, koordinovať svoje úsilie s dronmi, rozlišovať ľudské tváre a dokonca rozpoznávať iných psov,“ píše sa v správe univerzity.

A tak vedci pestujú myšlienku, že Astro raz bude asistovať polícii pri detekcii zbraní a výbušnín, stane sa vodiacim psom pre ľudí so zrakovým znevýhodnením, ako prvý bude reagovať pri pátracích a záchranných misiách alebo nám bude diagnostikovať zdravotný stav.

Realita, sen alebo nočná mora? Uvidíme, sama som zvedavá či sa z Astra stane pomocník, predátor, alebo upadne do zabudnutia.

Čo čítať ďalej?

[VIDEO] Slovák varuje pred „deepfakes“ – Pozrite si video, ktoré obletelo celý svet!

Zdroje:
futurim.com
techxplore.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance