Robot si našiel miesto azda v každom odvetví. Výnimkou nie je ani lekárstvo. Nový vynález z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vyzerá trochu ako malý červ. Ide o ovládateľné robotické vlákno, ktoré sa dá navádzať ľudskými cievami.

Ako to celé funguje?

Veľkou výhodou je ovládanie pomocou magnetu. To umožňuje, že lekár môže byť v inej miestnosti než ošetrovaný pacient. Pri existujúcich prístrojoch musí byť zdravotník prítomný priamo pri pacientovi. To ale ohrozovalo jeho zdravie, pretože ošetrovaný musí byť po celú dobu procedúry pod špeciálnym röntgenom.

Robot sa má používať na aplikáciu látok na rozpúšťanie krvných zrazenín alebo na riešenie problému s upchatými cievkami v mozgu.

Z čoho je robot vyrobený?

Stred robotického vlákna je zo zliatiny niklu a titánu a je teda ohybný a pružný. Vnútrajšok je potom obalený gumovou pastou, ktoré obsahuje magnetické častice. Obal je navyše pomocou skôr vyvinutej metódy obalený v hydrogéli, ktorý pomáha tomu, aby sa robot ľahko pohyboval aj v kľukatých cievach mozgu.

Mohlo by vás zaujímať: Kvantový počítač: Google zahájil éru kvantovej nadvlády – Začína nová technologická revolúcia?

Záver

Veda v lekárstve idem čoraz viac vpred. Každý nový vynález má veľký dopad na budúcnosť boja s chorobami. Snáď sa robot uchytí a za pár rokov bude zachraňovať životy.

Čo čítať ďalej?

Umelá gravitácia na ceste k Marsu a SpaceX Starship – Ako na to?

 

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance