Väčšina kryptomenovýc projektov môže skrachovať.
Väčšina kryptomenovýc projektov môže skrachovať. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Makroekonomické podmienky spojené s vnútrotrhovými problémami kryptomien spôsobili v roku 2022 znehodnotenie digitálnych aktív a krach veľkých spoločností. Otázkou zostáva, aký smer naberú kryptomeny v nasledujúcom roku a či existuje riziko bankrotu ďalších firiem a projektov.

Edwin Barnes Tucker, zakladateľ spoločnosti Ksir Capital Mangement LLC a člen predstavenstva spoločností Metalla Royalty & Streaming Ltd., Nova Royalty Corp. a Midas Capital Partners LLC, nedávno varoval, že mnohé ďalšie subjekty čaká krach.

Počas rozhovoru pre Kitco News vysvetlil, že napriek tomu, že veľa kryptomenových subjektov skrachuje, neznamená to, že sektor zanikne. Nedostatok kryptomenového trhu predovšetkým vidí vo vysokej miere špekulácií nielen zo strany obchodníkov, ale aj samotných projektov:

Väčšina týchto subjektov spojených s kryptomenami zbankrotuje. To ale neznamená, že kryptomeny zaniknú. Znamená to len, že špekulácie sa vymkli kontrole. Vytriezvenie bude intenzívne.“

Tucker v rozhovore
Tucker v rozhovore. Zdroj: Kitco News/Youtube

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Utrpia kryptomeny porážku?

Tieto rozhovory prichádzajú po nedávnom krachu kryptomenovej burzy FTX, čo spôsobilo na trhu dominový efekt, keďže mnohé spoločnosti mali aktivity spojené s burzou. Taktiež Celsius Network, platforma na požičiavanie kryptomien, tiež vyhlásila bankrot. Aj keď je pravdepodobné, že korekcia by pokračovala dodnes, bankroty týchto spoločností k tomu značne prispeli.

Medzitým vlády testujú digitálne platobné systémy, čo by mohlo znamenať, že v budúcnosti pôjdu klasické kryptomeny do úzadia a platiť sa bude centralizovanými, vládami vydanými digitálnymi menami. To by taktiež mohlo spôsobiť bankrot mnohých spoločností na kryptomenovom trhu.

Na záver sa Tucker vyjadril aj k téme zlata, pričom Bitcoin nepovažuje za jeho náhradu ani za ochranu pred infláciou. Kryptomeny po prvýkrát v histórii čelia vysokej inflácii a zdá sa, že Bitcoin ako zaistenie zlyhal. Zlato by sa podľa Tuckera malo do konca roka zotaviť a dosiahnuť vyššie lokálne maximum.

Mohlo by ťa zaujímať: Kult osobnosti sa skončil! Známe osobnosti už nedokážu ovplyvňovať trh s kryptomenami