Z hľadiska energetiky sa očakáva veľmi náročná zima, ktorá môže vyústiť do závažných problémov hlavne v bežných domácnostiach. Ako nás môže ovplyvniť plynová kríza?
Plynová kríza môže prísť v zime
Väčšina domácností na Slovensku využíva na kúrenie práve plyn. Podľa najnovších vyjadrení Európskej komisie sa však máme pripravovať na veľmi náročnú zimu, ktorá môže byť poznačená obmedzenými dodávkami plynu z Ruska.
Je teda nutné zaujať nejaké stanovisko a pripraviť sa na preventívne opatrenia. Alternatív je veľa. V tomto prípade však musí zakročiť štát. Keďže Slovensko patrí do EÚ, musí sa taktiež riadiť opatreniami, ktoré navrhuje komisia.
Aké sú teda ciele a odporúčania? Komisia predložila legislatívny nástroj, ktorý by mal znížiť dopyt po plyne z Ruska. Spotreba by sa tak v členských krajinách mala znížiť až o 15 %. Legislatíva má prejsť do platnosti od 1. augusta 2022.
Prečítaj si tiež: Kiyosaki: „Bidenova kryptografická vyhláška je čistý komunizmus. Je to najzradnejší čin v dejinách USA.”
Slovensko zatiaľ nemá stanovisko
Ak sa Európa ocitne v ešte horšej energetickej kríze, očakáva sa vyhlásenie stavu pohotovosti. Na takýto stav však treba byť pripravený. Slovenská vláda musí do konca septembra predložiť Európskej komisii jasný plán, ako chce redukovať spotrebu.
Čoraz viac sa začína hovoriť o alternatívnych zdrojoch energie. Komisia dala prísľub, že bude v tejto otázke čo najviac napomáhať členským krajinám. Najdôležitejšie je, samozrejme, zásobovanie domácností, nemocníc či odvetví, ktoré sú potrebné pre základné ľudské potreby. Keďže sa štát zrejme nestihne tak rýchlo pripraviť, s vysokou pravdepodobnosťou bude dočasne využívať uhlie, ropu či jadro.
Európska komisia na záver vyzvala všetky členské krajiny EÚ, aby odštartovali masívnu kampaň, ktorej cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o úspore energií.
Čítaj ďalej: Burza Binance sa dostáva pred Coinbase, má najväčšiu zásobu BTC na svete