V Zimbabwe je Bitcoin populárnejší než domáca mena

Novinky Najväčšie bankové kolapsy histórie
Najväčšie bankové kolapsy histórie Zdroj: shutterstock/Morrowind /Pefkos
BitmarketsBitmarkets

Zhoršujúca sa ekonomická situácia v Zimbabwe núti úrady podpísať niektoré zúfalé a kontroverzné rozhodnutia. Niektoré z týchto rozhodnutí zahŕňajú náhle pozastavenie mobilných peňazí, ako aj nedávne označenie Zimswitchu ako vnútroštátneho platobného spínača.

Finančná kríza v Zimbabwe je až taká zlá, že centrálna banka musela pozastaviť niektoré transakcie. Banky, korporácie, firmy a občania momentálne môžu len v obmedzených podmienkach medzi sebou posielať peniaze. Vláda musí túto katastrofu urýchlenie vyriešiť, inak hrozí vnútroštátny kolaps. Mali by začať využívať Bitcoin?

Možno ťa bude zaujímať: Hyperinflácia v Libanone – Katastrofa ako vo Venezuele v priamom prenose

Bitcoin ako možná záchrana!

Občania Zimbabwe by sa mohli inšpirovať Venezuelou a mohli by začať využívať Bitcoin. Ten nepodlieha žiadnej regulácii a žiadna banka ani štát nemôže transakcie cez túto sieť zastaviť.

Čo je ešte kurióznejšie, tak nielen platobný systém je pozastavený, ale centrálna banka a štát nútia občanov, aby začali využívať nový mobilný platobný systém. Inak povedané, pokiaľ neposlúchnete, tak nebudete môcť používať peniaze.

Krutý monopol alebo záchrana ekonomiky?

Je veľmi kuriózne, prečo centrálna banka chce nahradiť pôvodný platobný systém novým, keď aj tak sa v skutočnosti zlú situáciu nepodarí vyriešiť. Keďže nový systém bude pod plnou kontrolou centrálnych bánk, sloboda výberu – akú menu chcete používať, koľko chcete posielať a komu – úplne zanikne. Keďže v nariadení sa píše, že všetci občania musia byť pripojený na nový platobný systém, prakticky to znamená, že iné meny, digitálne meny a peňaženky nebude možné využívať.

Prečítaj si: Ceny nehnuteľností rastú na Slovensku najrýchlejšie v EÚ – Z akého dôvodu?

Boj proti monopolu na mobilné peniaze

Kritici tvrdia, že MMO to robí, aby si zachoval svoj monopol, status, ktorý získal po rozsiahlych investíciách do budovania svojej infraštruktúry. Chce získať úplnú kontrolu nad všetkými financiami v štáte. Práve preto, aj napriek nepriamemu zákazu, by občania mali premýšľať nad alternatívnymi menami, ako napríklad Bitcoinom, Ethereom a Litecoinom.

Podľa prieskumu až 80 % ľudí v krajine používa práve mobilné transakcie. Zvyšok používa buď papierové peniaze alebo digitálne meny a kryptomeny. Ecocash zažilo najväčší rozmach práve v čase najväčšej krízy a miestnej občianskej vojny.

Keďže v priebehu niekoľkých desaťročí nevedeli centrálne banky a vláda vyriešiť zlú situáciu v štáte, prečo by občania mali využívať novú technológiu, ktorá aj tak bude na rovnakom inflačnom princípe a pod kontrolou tých istých inštitúcii?

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.