V obehu je rekordné množstvo mincí Tether – Môže to spôsobiť manipuláciu na trhu a rast altcoinov?

Kvakomat PC bannerOkazio mobil

V obehu je rekordné množstvo mincí Tether. Zatiaľ čo altcoiny začali nenápadne rásť, burza Bitfinex a ďalšie pridružené firmy opäť vydávajú do obehu rekordné množstvo nových mincí. V počte kapitalizácie tento stabilný altcoin po prvýkrát v histórii predbehol dokonca altcoin XRP. Niečo podobné by pred 3 rokmi asi len málokto očakával. Prečo do obehu putuje toľko mincí a ako môžu ovplyvniť cenový vývoj na trhu?

Čo je to Tether?

V prvom rade treba spomenúť, že pôvodný koncept mince USDT je vynikajúci. Krypto nadšenci, pokiaľ očakávajú pokles BTC alebo iných kryptomien, nemusia si ich rozmieňať za fiat menu. Dokonca nie je nutnosť posielať mince na zmenáreň ako Coinbase, ktoré vyberajú vysoké poplatky za rozmenenie mincí. V podstate stačí, ak si jednu kryptomenu zameníte za druhú. S tým rozdielom, že USDT a ďalšie stable coiny majú takmer totožné správanie ako euro, dolár a ďalšie.

Prečítaj si: Bitcoin a koniec jeho stagnácie – čaká nás zelená budúcnosť

Množstvo USDT stále pribúda!

Bitfinex prišiel s nápadom vytvoriť vôbec prvý stable coin približne pred 4 rokmi. V tej dobe bola volatilita kryptomien extrémna a nie každý chcel byť na krypto trhu. Na trh tak prišiel altcoin Tether. Odstupom času sa mince začali zbierať a burza Bitfinex počas najväčšieho hyipu pustila do obehu približne 2 milióny USDT. Neskôr, z dôvodu menšieho odlevu kapitálu a poklesu kryptomien boli niektoré mince stiahnuté z obehu.

Netrvalo však dlho a od marca 2018 každý mesiac množstvo USDT dosahuje rekordné úrovne. Keďže kapitál na trh nepribúda, vznikajú pochybnosti o vytváraní mincí z ničoho na úkor ziskov pre projekt okolo Bitfinexu.

Možno ťa bude zaujímať: SPRÁVY – Coinbase bude na akciovom trhu pravdepodobne už počas tohto roka – Prichádza prepad amerického dolára – „Death Cross”

Čo ak je to všetko podvod?

Blockchain USDT síce je transparentný a dajú sa v ňom vyhľadať všetky údaje. Avšak pochybnosti vznikajú pri otázke, či Bitfinex vôbec potrebuje toľko mincí a koľko z nich je krytých reálnym majetkom. Napríklad dolárom, zlatom, prípade Bitcoinom. Pokiaľ by sa prevalil veľký škandál a projekt Bitfinex s kryptomenou USDT by v budúcnosti začal zarábať podvodom, tak to môžu byť čierne dni pre krypto svet. Išlo by o ešte väčšiu „zlodejinu” ako hacknutie burzy Mt. Gox z roku 2013. Pretože podľa odhadov reálna hodnota všetkých kryptomien nepredstavuje hodnotu ani len 10 miliárd dolárov.

Na druhej strane tu máme aj pozitívne fundamenty pre tento projekt. Niektoré spoločnosti, hlavne tie narábajúce s kryptomenou BCH sa pripájajú k blochainu práve USDT.

Prečítajte si

Recenzia! Coinbase VISA karta je tu!

txbFlockers mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.