- V Bratislavskom kraji je až 40 % všetkých pracovných ponúk.
- Najmenej pracovných ponúk je v Prešovskom kraji.
- Na Slovensku máme rekordne nízku nezamestnanosť.
Na trhu práce je pomerne vysoký nepomer medzi dopytom a ponukou, avšak aj samotná ponuka pracovných pozícií sa líši naprieč slovenskými krajmi, uvádza Pravda. Medziročne klesol ich počet v celej krajine o 3 600, zatiaľ čo ku koncu roku 2023 bolo celkovo 79 000 voľných pracovných miest ponúkanými úradmi práce.
Kde si Slováci nájdu prácu najľahšie?
V Bratislavskom kraji bolo podľa očakávania ku koncu minulého roka najviac voľných pracovných miest v celkovom počte 31 300. To predstavuje približne 40 % z celoslovenského počtu. Pomerne ľahšie si Slováci môžu nájsť prácu aj v Nitrianskom (12 400) a Trnavskom kraji (12 100).
Naopak, najmenej ich bolo v Prešovskom kraji, konkrétne len 2 400. Nasleduje Košický (3 200) a Banskobystrický kraj (3 800). Žilinský a Trenčiansky kraj boli niekde uprostred s hodnotami 6 500 a 7 200.
Z hľadiska okresov sú na tom najlepšie Bratislava II (8 200), Nitra (7 100), Bratislava III 6 200), Bratislava IV (5 700) a Trnava (3 900). Naopak, najhoršia situácia je v okresoch Medzilaborce (9), Stropkov (19), Poltár (19), Sabinov (31) a Košice III (32).
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Situácia na trhu práce
Situácia na slovenskom trhu práce má hneď niekoľko zaujímavých faktorov. V prvom rade, miera nezamestnanosti je na úrovni 5,1 %, čo je rekordne nízka hodnota. Tento trend ale má aj negatívne dopady, keďže zamestnávatelia majú problém obsadzovať pracovné pozície. Čím je vyššia nezamestnanosť, tým viac ľudí má zamestnanie a tým je menší dopyt po hľadaní si práce.
Je dosť možné, že voľných pracovných miest bude na celom Slovensku v budúcnosti pribúdať. Slovensko sa má stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európskej únii (EÚ) kvôli nelichotivej demografickej štruktúre obyvateľstva. Dôchodcov bude pribúdať, no ekonomicky aktívnych Slovákov ubúdať.
Ak zamestnávatelia nebudú chcieť obmedzovať výrobu alebo znižovať stavy, budú nútení o zamestnancov výrazne zabojovať, pretože uchádzačov bude čoraz menej. Za tohto predpokladu sa budú výraznejšie zvyšovať aj reálne mzdy. Nič to ale nemení na tom, že tento vývoj bude jedným z hlavných rizík pre slovenskú ekonomiku v budúcnosti.
Nedávno sme informovali, že slovenskí zamestnávatelia zaznamenali rekordný odliv zamestnancov. Tisícky ľudí totiž požiadali o predčasný dôchodok, čo vyvolalo ďalší negatívny dopad na trh práce. V dôsledku týchto trendov dokonca mnohým spoločnostiam hrozí kolaps.
Mohlo by ťa zaujímať: Tento graf prekvapí každého Slováka. Ukazuje, ako sme na tom s rozdielmi v príjmoch