Tento graf prekvapí každého Slováka. Ukazuje, ako sme na tom s rozdielmi v príjmoch

  • Slovensko má najnižšiu hodnotu Giniho koeficientu, ktorý určuje prerozdelenie bohatstva v krajine.
  • Príjmová nerovnosť na Slovensku je veľmi nízka.
  • Bohatých Slovákov zrejme čaká nová daň.
Ekonomika Slovensko a prerozdelenie bohatstva
Slovensko a prerozdelenie bohatstva. Zdroj: shutterstock.com/Juassawa/Champion studio/RomanR
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovensko je v otázke prerozdelenia bohatstva celkom unikátne. Denník Pravda uviedol, že na základe údajov Global Wealth Report 2023 je celosvetovo bohatý človek vtedy, keď jeho čistý majetok prekračuje 9 167 amerických dolárov. Do tejto skupiny patrí takmer každý Slovák.

Príjmová nerovnosť vo svete

Globálnym problémom je príjmová nerovnosť. Zatiaľ čo 5 najbohatších ľudí na svete ovláda 43 % finančného majetku, až 5 miliárd ľudí schudobnelo. Čo je ale horšie, rozdiel sa bude pravdepodobne nasledujúcu dekádu ešte viac prehlbovať. Tento trend navyše predstavuje pre globálnu ekonomiku vážne hrozbu.

Očakáva sa, že len za pár rokov bude na svete prvý človek s majetkom presahujúcim bilión dolárov, zatiaľ čo odstránenie chudoby by malo trvať až 229 rokov. Ale ako je na tom v otázke prerozdelenia majetku Slovensko? Odpoveď pravdepodobne veľa ľudí prekvapí.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko je unikát

Slovensko má podľa Giniho koeficientu najnižšiu príjmovú nerovnosť spomedzi vyspelých krajín. Od škály 0 po 1 môžeme definovať, akú vysokú rovnosť, resp. nerovnosť má daná krajina. Čím je koeficient bližšie k nule, tým je rovnosť vyššia a naopak. Slovensko dosiahlo za rok 2021 podľa OECD približne 0,217, čo je najmenej spomedzi krajín Európskej únie (EÚ). Bližšie porovnanie za rok 2021 môžete vidieť na grafe nižšie.

Príjmová nerovnosť podľa krajín

Príjmová nerovnosť podľa krajín. Zdroj: OECD

Pri posudzovaní, aké je prerozdelenie bohatstva, je potrebné vziať do úvahy aj ďalšie faktory, o ktorých Giniho koeficient nehovorí. Ide hlavne o tempo nárastu chudobných, alebo taktiež o to, ako sa bohatí zdaňujú v jednotlivých krajinách. Koeficient tiež neukazuje, aká je životná úroveň v danej krajine a koľko si obyvatelia môžu dovoliť zo svojho príjmu kúpiť.

Čaká najbohatších Slovákov nová daň?

Nedávno sme informovali, že dokonca aj v krajinách, kde ľudia zarábajú menej peňazí, si môžu dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb vďaka tomu, že majú nižšie výdavky ako Slováci. Medziročne u nás klesol podiel tých, ktorým mesačný príjem nevystačí z 22 % na 18 %. Je to krok vpred, no stále to predstavuje vysoké číslo.

Na druhej strane sú najbohatší Slováci ako napríklad Ivan Chrenko (1,7 miliardy eur), Valéria Haščáková (1,46 miliardy eur) a Patrik a Jozef Tkáčovci (920 miliónov eur). Po novom zrejme práve týmto ľuďom má pribudnúť nová daň. Vláda bude hľadať nové možnosti, odkiaľ čerpať dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu, keďže deficit verejných financií je na tom výrazne zle.

Čo mnohých prekvapí, je fakt, že Slováci sú z roka na rok bohatší. Nie je to ale vďaka príjmom alebo vysokej životnej úrovni, ale vďaka vlastníctvu nehnuteľností. Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS) sa ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Najbohatší ľudia na svete majú spoločný tento jeden zvyk. Hovoria, že im zmenil život

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.