V Číne súd klasifikoval obchodovanie s kryptomenami ako nezákonné – za porušenie hrozí až 10 rokov!

Novinky Čína, najvyšší súd a kryptomeny
Čína, najvyšší súd a kryptomeny ,zdroj: www.shutterstock.com/JoaquinCorbalanP
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čínsky najvyšší súd koncom týždňa klasifikoval všetky kryptomenové transakcie ako nezákonné a uviedol, že každému, kto zákaz poruší, hrozia vysoké pokuty až do výšky 10 rokov odňatia slobody!

Čína oficiálne zakazuje obchodovanie s kryptomenami

Ako si určite pamätáte, najvyššie čínske vládne orgány už minulý rok preukázali svoj postoj voči digitálnym aktívam a zakázali ťažbu kryptomien. Tento krok, ktorý sa rozhodli podniknúť tentokrát, robí odteraz obchodovanie s kryptomenami formálne nezákonným a umožňuje vláde podniknúť právne kroky proti investorom.

Mohlo by ťa zaujímať: Západ priniesol nevídané sankcie voči Rusku! – Čo bude ďalej s ťažbou kryptomien na území Ruska?

Krajina zasiahla proti ťažbe a obchodu s kryptomenami v septembri minulého roka v dôsledku údajného nedostatku energie. Tento krok podnietil niekoľko kryptomenových firiem buď presunúť svoje základne do neďalekého Singapuru, alebo úplne zatvoriť svoje podniky.

Rozhodnutie súdu uvádza trest odňatia slobody od 3 do 10 rokov a pokuty od 50 000 juanov (cca. 7000 EUR) do 500 000 juanov (cca. 70 000 EUR). Zákon nadobudne platnosť 1. marca 2022.

Do tohto zákazu bola Čína najväčším svetovým ťažiarom kryptomien. Toto rozhodnutie donútilo ľudí sťahovať sa do Kazachstanu, ktorý od začiatku roku zažíva neľahké obdobie a ťažiari ju pomaličky opúšťajú. Ťažiari už zvažujú aj susedné Rusko, avšak v momentálnej situácii je to problematické.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

Nejaká expozícia však existuje

Je potrebné pripomenúť, že krajina nie je úplne oddelená od „kryptosveta” či digitálnych inovácií. Čína totižto na zimných olympijských hrách zaviedla svoj vlastný digitálny jüan.

NFT sú tiež v podstate v šedej zóne na území krajiny, aj keď s určitými obmedzeniami. Minulý rok vydala štátna tlačová agentúra Xinhua „digitálne zberateľské predmety” vyrazené na blockchaine Tencent Cloud.

Alibaba a Tencent, dve najväčšie čínske technologické firmy, stihli investovať do trhu NFT. V minulom roku otvoril gigant eCommerce dokonca aj svoje vlastné NFT trhovisko.

Čítaj ďalej: Cardano je na vrchole objemu transakcií aj napriek prepadu ceny o 22 %