Podľa novej čínskej správy z 18. júna, ktorá hodnotila globálne kryptomeny na základe svojich technických výhod, nie je Bitcoin v rebríčku ani TOP 10. Tento index hodnotil 37 kryptomien. Je iróniou, že jedna z mincí v rebríčku mala s čínskymi orgánmi dlhú napätú históriu.
Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.
Čínske Centrum pre rozvoj informácií a priemyslu (CCID) zverejnilo 18. vydanie globálneho indexu hodnotenia technológií. Kryptomeny sa posudzujú na základe základnej technológie, použiteľnosti a kreativity ich blockchainu. Vyhodnocuje sa funkcia, výkon a bezpečnosť blockchainu, či tieto blockchainy podporujú skutočné aplikácie a v neposlednom rade sa posudzujú aj vývojári a aktualizácie.
TOP 5 kryptomien zostalo z predchádzajúceho hodnotenia na rovnakých priečkach – EOS, TRON, ETH, IOST a LINK. V oblasti základných technológií sa umiestnil ako prvý IOST. V oblasti aplikácií sa umiestnilo prvé ETH a v oblasti kreativity bol prvý BTC.
V tabuľke vidíme porovnanie TOP kryptomien v jednotlivých kategóriach.
Vidíme, že v oblasti technológií boli najlepší IOST, EOS a TRON. V Oblasti použiteľnosti mali najlepšie hodnotenia ETH, TRON a NEO. Nakoniec v oblasti kreativity si najlepšie viedli BTC, ETH a EOS.
Najhoršie výsledky v oblasti technológií mali BTC, DASH a XRP. V oblasti použiteľnosti to boli STEEM, LSK a IOST. V poslednej oblasti kreativity mali najhoršie výsledky GXS, IOST a BTS.
Aktivita vývojárov – ktoré kryptomeny napredujú ?
EOS, ktorý bol v minulosti označovaný ako „Zabijak Etherea” čelí problémom s vývojármi a používateľmi, ktorí odchádzajú v húfoch. Podľa výskumu hlavné protokoly zaznamenali mierny pokles aktivity vývojárov, pravdepodobne kvôli COVID-19. Týždenná aktualizácia kódu pre EOS a Tron sa znížila taktiež.
Zaujímavé je, že Tron, ktorý sa umiestnil na druhom mieste v zozname CCID, mal minulý rok napätý vzťah s Čínou. Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tron, Justin Sun varoval, že čínske úrady vzniesli podozrenia týkajúce sa právneho štatútu platformy.
Spoločnosť Outlier Ventures uviedla, že niektoré blockchainy zaznamenali dramatický nárast aktivity vývojárov. Medzi nimi sú Polkadot (+ 44%), Cosmos (+ 15%), Theta (+ 931%) a Cardano (+ 580%). Pozoruhodné je, že iba Cosmos (ATOM) a Cardano (ADA) sa objavili na zozname CCID a umiestnili sa na 21. a 32. mieste. Aj to môže byť indikátor toho, ak sa rozhodujete práve pre kúpu spomenutých mien.
Záver
Zdá sa, že TOP 5 kryptomien v Číne si stále drží svoje pozície a aj to hovorí o solídnosti projektov. Bitcoin síce vedie v oblasti kreativity, ale v oblasti základnej technológie a použiteľnosti značne zaostáva za konkurenciou.
Čítajte ďalej
Štátne kryptomeny ako budúcnosť? Už dnes môžu riadiť univerzálny základný príjem