Už sa to začalo. Hotovosť čoskoro zmizne a nahradia ju digitálne peniaze

Novinky CBDC môže spôsobiť zánik hotovosti
CBDC môže spôsobiť zánik hotovosti. Zdroj: shutterstock.com/rarrarorro/Golden Dayz/Alexandros Michailidis
BitmarketsKvakomat mobil

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF), Kristalina Georgieva, vyzvala verejný sektor, aby pokračoval v implementácii digitálnych mien centrálnej banky (CBDC). Hotovosť sa údajne čoskoro stane minulosťou a digitálne meny ju v plnom rozsahu nahradia, uvádza správa News Bitcoin.

MMF nalieha na zavedenie CBDC

MMF vydal príručku o zavedení CBDC, ktorou sa majú inšpirovať odborníci centrálnych bánk a ministerstvá financií po celom svete. Riaditeľka MMF uviedla, že táto zmena bude nákladná, no zároveň nevyhnutná. Digitálne peniaze majú ponúknuť väčšiu odolnosť vo vyspelých ekonomikách a zlepšiť finančné začlenenie v rozvojových krajinách.

Implementácia CBDC je zatiaľ v procese vývoja a vyžaduje si množstvo inovácií. V súčasnosti skúma túto oblasť až 130 krajín, ktoré tvoria až 98 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP), pričom až 11 krajín digitálnu menu plne spustilo. Zo skupiny G20 až 19 krajín pokročilo vo vývoji CBDC. Rozmach umelej inteligencie (AI) by mal uľahčiť zavedenie digitálnych mien do bežného života.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

ECB prechádza do prípravnej fázy

Už skôr sme informovali, že výskum digitálneho eura je v plnom prúde. Ešte v júli 2021 začala Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) fázu výskumu projektu zameranú na riešenie dizajnu a distribúcie. Šéfka ECB Christine Lagardeová zároveň objasnila, že napriek ukončeniu tejto prvej fázy ešte istý čas kompletná implementácia potrvá. Proces implementácie má trvať 3 až 4 roky.

Koncom októbra 2023 sa Rada guvernérov ECB rozhodla prejsť do prípravnej fázy projektu digitálneho eura. Teraz sa bude ECB zameriavať na základy pre vydanie digitálneho eura, vrátane finalizácie súboru pravidiel a výberu potenciálnych poskytovateľov, ktorí by vyvinuli príslušnú platformu a infraštruktúru.

Jednou z hlavných prekážok zavedenia digitálneho eura je ratifikácia medzinárodných dohôd medzi Európskou úniou a tretími krajinami. Ak bude chcieť ECB uzavrieť dohodu s bankou mimo eurozóny, bude musieť vzniknúť spomínaná ratifikácia. Taktiež budú nevyhnutné dohody, ktoré upravia zdieľanie údajov medzi krajinami.

Keďže je Slovensko súčasťou eurozóny, digitálne euro neobíde ani nás. Jeho používanie bude údajne bezplatné vo forme digitálnych platieb. Označujú ho dokonca za digitálnu formu hotovosti, ktorá sa bude používať pri všetkých digitálnych platbách v rámci eurozóny.

Obavy zo zavedenia CBDC

Zo zavedenia CBDC majú obavy banky, ale aj občania. To, že bude používanie digitálneho eura bezplatné, môže byť vážnou hrozbou pre súčasných sprostredkovateľov platieb, akými sú banky. Na druhej strane sa mnohí občania obávajú, že CBDC spôsobí absolútnu kontrolu nad financiami zo strany štátu.

Mohlo by ťa zaujímať: Opäť sme o krok bližšie ku digitálnemu euru. Takáto je aktuálna situácia

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.