Opäť sme o krok bližšie ku digitálnemu euru. Takáto je aktuálna situácia

Ekonomika Digitálne euro vstupuje do prípravnej fázy
Digitálne euro vstupuje do prípravnej fázy. Zdroj: shuttetstock.com/Black Salmon/Who is Danny/Marco de Benedictis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) sú aktuálne celosvetovo diskutovanou témou. Digitálne euro, ktoré sa v EÚ prvý krát začalo diskutovať v roku 2021, ukončuje pomaly svoju dvojročnú predprípravnú fázu, v ktorej boli skúmané všetky právne aspekty a možnosti potenciálneho zavedenia digitálnej európskej meny, ako priamej náhrady tradičného eura. Denník Coindesk uvádza, že hoci mala predprípravná fáza trvať do konca roka 2023, všetko pripravené tak, aby už od novembra začala prípravná fáza, opäť na obdobie dvoch rokov.

Prípravná fáza nie je realizačná fáza

Počas dvojročnej predprípravnej fázy, na konci ktorej malo padnúť definitívne rozhodnutie o prijatí či neprijatí CBDC, čelila ECB obrovskej kritike širokej verejnosti o vplyvoch a dosahoch digitálneho eura na bežný život. Preto sa rozhodla odložiť definitívne rozhodnutie a prejsť s projektom do ďalšej dvojročnej prípravnej fázy, na konci ktorej môže prísť „potenciálne budúce rozhodnutie o zavedení digitálneho eura.” Európska centrálna banka teda veľmi výrazne zmenila rétoriku a vplyvom negatívnych nálad verejnosti sa vyjadruje ku digitálnemu euru veľmi opatrne.

V začínajúcej prípravnej fáze by sa opäť mali posúdiť dopady a vplyvy CBDC na ekonomiku, súkromie a ochranu osobných údajov všetkých obyvateľov eurozóny. Taktiež by malo prísť ku výberu konkrétnych technologických partnerov a prevádzkovateľov systému digitálneho eura a ku konkrétnemu testovaniu na vybraných vzorkách. Až po skončení tohto 2-ročného obdobia má Rada guvernérov „zvážiť toto rozhodnutie, ktorého zahŕňa i ukončenie legislatívneho procesu CBDC v EÚ.”

Prezidentka ECB, Christine Lagardeová vo svojom vyhlásení zdôraznila, že cieľom digitálneho eura je poskytnúť maximálnu ochranu súkromia, pričom Eurosystém nesmie mať prístup k súkromným informáciám používateľov ani spájať platobné údaje s jednotlivcami. Reálnosť týchto podmienok otestuje až samotná skúšobná fáza digitálneho eura.

Digitálne euro sa dostáva do ďalšej dvojročnej prípravnej fázy

Digitálne euro sa dostáva do ďalšej dvojročnej prípravnej fázy. Zdroj: shutterstock.com/thodonal88

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

USA sa bránia digitálnemu doláru

Digitálne formy peňazí, ktoré niektoré autority presadzujú, vytvárajú značnú polarizáciu spoločnosti. Existujú ich zástancovia, avšak viac je tu odporcov, ktorí vidia v digitálnych menách centrálnych bánk bezpečnostné riziko a ohrozenie súkromia občanov. Aj v radoch politikov počujeme často názory, ktoré spochybňujú prínosy digitálnych peňazí tak, ako ich propaganda prezentuje. Tvrdia, že sú to iba ďalšie páky vládnucích vrstiev na ovládnutie spoločnosti.

Nedávno sa ku téme vyjadrila aj členka Rady guvernérov Federálneho rezervného systému, Michelle Bowmanová. Tá tvrdí, že CBDC v skutočnosti neriešia problémy spoločnosti a systému, ktoré sú identifikované. Myslí si, že na zabezpečenie zmeny v chybách súčasného systému, FED nepotrebuje vydávať digitálne doláre.

„Ešte som nevidela presvedčivý argument, že by CBDC v USA mohli vyriešiť ktorýkoľvek z týchto problémov účinnejšie alebo efektívnejšie ako súčasné alternatívy alebo s menšími rizikami pre spotrebiteľov a hospodárstvo,” povedala vo svojej prednáške na Právnickej fakulte Harvardu. Prihliadajúc na všetky fakty sa však zdá, že téma CBDC je ako v Amerike, tak i v Európe skôr politickou témou, ako ekonomickou a o jej konečnom osude napokon rozhodnú „o nás, bez nás” politici.

Čítajte ďalej: Americká vláda oznámila nové regulácie. Odstrihne Čínu od dôležitého zdroja