USB kľúče sú zneužívané aj na ťažbu kryptomien

BitmarketsBitmarkets

27. septembra 2018 USB zariadenia si medzi kyberzločincami našli svoje uplatnenie – ich prostredníctvom je možné efektívne a dlhodobo distribuovať malvér napríklad aj na ťažbu kryptomien. Podľa správy Kaspersky Lab, ktorá sa venuje hrozbám zameraným na USB a vymeniteľné zariadenia, je v tomto roku síce rozsah a počet útokov pomerne nízky, no počet obetí z roka na rok rastie.

USB zariadenia sú tu už takmer 20 rokov a aj napriek tomu, že z pohľadu kybernetickej bezpečnosti majú skôr pošramotenú povesť, stále zostávajú obľúbeným vymeniteľným zariadením v pracovnom prostredí a tiež darčekovým predmetom na rôznych podujatiach a veľtrhoch. Práve z tohto dôvodu zostávajú aj naďalej v hľadáčiku kyberzločincov a  využívajú sa na šírenie rôznych hrozieb, ktoré sú za posledné roky pozoruhodne konzistentné. Na základe údajov získaných v rámci Kaspersky Security Network (KSN) vedie rebríček top hrozieb zameraných na vymeniteľné zariadenia tzv. Windows LNK malvér. V prvej desiatke nechýba ani starnúci exploit „zraniteľnosti Stuxnet” z roku 2010 či zraniteľnosť CVE-2018-2568, no vo zvýšenej miere sa k slovu hlási aj ťažba kryptomien.

Podľa údajov z Kaspersky Security Network bol detekovaný na root-diskoch populárny malvér na ťažbu kryptomien známy od roku 2014, konkrétne Trojan.Win32.Miner.ays/ Trojan.Win64.Miner.all. Tento trójsky kôň sa správa nasledovne: dostane aplikáciu na ťažbu kryptomien na počítač, potom inštaluje a v tichosti spustí softvér na ťažbu kryptomien, následne stiahne potrebné nástroje, ktoré mu umožnia posielať akékoľvek výsledky na externý server kontrolovaný útočníkom. Dáta Kaspersky Lab však ukazujú, že niektoré infekcie odhalené v roku 2018 sa datujú aj niekoľko rokov späť, čo indikuje, že ide o dlhotrvajúcu infekciu, ktorá sa pravdepodobne prejavovala najmä negatívnym dosahom na výkon procesora v zariadení obete.

Počet detekcií tejto 64-bitovej verzie malvéru na ťažbu kryptomien rastie medziročne o šestinu, v predchádzajúcom medziročnom období (2016 a 2017) išlo o 18,42 % nárast, aktuálne sa očakáva rast na úrovni 16,42 % . Tento trend naznačuje, že vymeniteľné zariadenia zohrávajú významnú úlohu pri distribúcii tejto hrozby.

Rozvíjajúce sa trhy, kde sa USB zariadenia používajú v oveľa väčšej miere v obchodnom styku, sú preto najviac náchylné na rozšírenie tejto škodlivej infekcie – najväčšmi postihnuté sú regióny Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Izolované útoky boli zaznamenané aj v európskych krajinách a tiež v Severnej Amerike.

Podiel používateľov najviac zasiahnutých malvérom na tažbu kryptomeny Bitcoin cez vymeniteľné zariadenia 2018

 

USB zariadenia boli v roku 2018 zneužité napríklad aj pri šírení hrozby Dark Tequila, komplexného bankového malvéru odhaleného 21. augusta 2018, ktorému padlo za obete minimálne za posledných päť rokov mnoho spotrebiteľov aj korporátnych používateľov v Mexiku. Údaje z KSN ďalej ukazujú, že až 8 % hrozieb zameraných na priemyselné kontrolné systémy bolo v prvej polovici roka 2018 spôsobených práve prostredníctvom vymeniteľných zariadení.

„Vzhľadom na to, že rastie povedomie o bezpečnostných slabinách USB zariadení a tiež klesá ich využívanie v biznis sfére, by sa mohlo zdať, že USB zariadenia sú menej efektívne pri šírení infekcií v porovnaní s minulosťou. Náš prieskum však ukazuje, že stále predstavujú významné riziko, ktoré by používatelia v žiadnom prípade nemali podceňovať. USB zariadenia nahrávajú útočníkom, keďže ich aj naďalej zneužívajú pri svojich útokoch a niektoré z infekcií zostávajú neodhalené aj niekoľko rokov. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžu používatelia aj firmy využiť a zostať tak chránení,” povedal Denis Parinov, anti-malvérový analytik spoločnosti Kaspersky Lab.

USB zariadenia ponúkajú mnoho výhod. Sú kompaktné, praktické, môžu byť tiež prínosom pre značku. Avšak samotné zariadenia, dáta, ktoré na ne ukladáme a počítače, ku ktorým sa pripájajú, to všetko predstavuje potenciálnu kybernetickú hrozbu, ak nie sú chránené.

Experti Kaspersky Lab preto používateľom odporúčajú:

  • Dávajte si pozor, aké zariadenia pripájate k počítaču – poznáte ich pôvod?
  • Investujte do šifrovaných USB zariadení od overených značiek – týmto spôsobom budú vaše dáta zabezpečené aj keď zariadenie stratíte.
  • Ubezpečte sa, že aj dáta uložené na USB zariadení sú šifrované.
  • Používajte také bezpečnostné riešenie, ktoré skenuje všetky vymeniteľné zariadenia, či neobsahujú malvér ešte predtým, než sa pripoja do siete – dokonca aj overené značky môžu byť kompromitované cez dodávateľský reťazec.

Dodatočné tipy pre firmy:

  • Dohliadajte na využívanie USB zariadení – definujte, ktoré USB zariadenia sa môžu používať, kto ich môže používať a za akým účelom.
  • Vzdelávajte zamestnancov v oblasti bezpečnosti pri využívaní USB zariadení – najmä ak je USB zariadenie využívané na pracovnom aj domácom počítači.
  • Nenechávajte USB zariadenia voľne dostupné a bez dozoru.

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

 

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Veľká banka varuje. Jej klienti môžu ľahko prísť o peniaze na účte

2

Apokalypsa v Biedronke. Zákazníci dostávajú dvojmetrové účtenky

3

Slovnaft odstavil výrobu. Rafinériu to bude stáť 100 miliónov eur

4

Zmeny v MHD platné od septembra: O niektorých z nich by ste mali vedieť

5

Známa automobilka hlási miliónové straty. Skončí na pohrebisku dejín?

PR články

Fibonacciho nástroje: Ako vďaka nim zlepšiť svoje obchodné zručnosti?

PR články  | 6. septembra 2024

PR článok XTB. Trading je špecifickou disciplínou, ktorá nie je pre každého. Na rozdiel od dlhodobých investorov, obchodníci často pracujú s celým radom analytických funkcií, ktoré im pomáhajú v lepšej predikcii trhových pohybov.

Od nováčika k úspešnému traderovi

Margex - Revolučná kryptoburza, ktorá ťa prekvapí svojimi funkcionalitami

Marek Jendrál  | 5. septembra 2024

Margex sa považuje za jednu z najjednoduchších kryptomenových búrz, čo ocenia nielen začiatočníci, ale aj profesionálni obchodníci.

Komplexná kryptomenová burza Margex