USA mimo hry – Libra sa bude riadiť švajčiarskymi zákonmi

Novinky Ron Paul varuje pred nevyhnutným kolapsom ekonomiky USA
Ron Paul varuje pred nevyhnutným kolapsom ekonomiky USA Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V posledných pár týždňoch sa vo svete dosť rieši, čo urobiť s kryptomenou Libra. Veľa štátnikov má z tohto projektu obavy, a tak rokujú o reguláciách. Lenže David Marcus, riaditeľ oddelenia blockchainu v spoločnosti Facebook, oznámil, že Libra bude mať sídlo vo Švajčiarsku a bude sa riadiť ich zákonmi o kryptomenách.

Švajčiarsko krajinou kryptomien?

Švajčiarsko ako jedna z mála krajín v Európe priamo podporuje blockchain technológie. Veľa búrz a firiem v kryptosvete má práve tu svoje sídla a riadi sa švajčiarskymi zákonmi. Dokonca sa tu uvažuje o zavedení štátnej kryptomeny, takže by sa to dalo nazvať ako „raj” kryptomien. Rovnako tak sa aj Facebook rozhodol dať Švajčiarsku prednosť pred jeho „rodnými” USA.

„Združenie Libra so sídlom v Ženeve bude pod dohľadom Swiss Financial Markets Supervisory Authority (FINMA). Zároveň sme uskutočnili predbežné diskusie s FINMA a očakávame, že s nimi budeme spolupracovať na vhodných reguláciách pre našu asociáciu,” vyjadril sa David Marcus.

Aký je rozdiel medzi USA a Švajčiarskom?

Obe krajiny patria medzi podporovateľom, avšak rozdiel je v tom, akým spôsobom. USA reaguje na kryptomeny opatrne, podozrievavo, dlho trvá prijatie či už regulácií, zákonov alebo povolení. Ako príklad môžeme uviesť Bitcoin ETF, ktoré sa už niekoľko rokov stále dookola odkladá. Naopak, Švajčiarsko už v marci prijalo zákony, ktoré sa týkajú kryptomien a podobné projekty, ako je Libra, vítajú s otvorenou náručou.

Švajčiarsko sa rozhodlo regulovať digitálne meny v rámci svojich súčasných finančných zákonov. Švajčiarska vláda totiž nemá konzistentné zákony týkajúce sa ICO a kryptomien. Preto sa rozhodli zachovať flexibilitu pri riadení rôznych typov mien rôznymi spôsobmi.

Mohlo by vás zaujímať: 84 % nových investícií v kryptomenách tvoria inštitucionálni investori – Záujem aj napriek volatilite ďalej rastie

Odlišné názory v politike

Americký minister financií Steven Mnuchin usporiadal tlačovú konferenciu, kde vyjadril svoje pochybnosti o kryptomenách:

„Kryptomeny, ako je Bitcoin, boli využité na podporu nelegálnych činností, ako je počítačová kriminalita, daňové úniky, vydieranie, ransomvér, obchod s drogami a ľuďmi… Toto je skutočne otázkou národnej bezpečnosti.”

Rovnako sa vyjadril aj americký prezident Donald Trump na svojom twitterovom účte.

Politici vo Švajčiarsku však zaujali odlišný prístup. Švajčiarsky federálny prezident Ueli Maurer sa nedávno zúčastnil summitu Crypto Valley, kde povedal:

„Vláda neustále hľadá spôsoby, ako sa udržať dva kroky pred ostatnými v blockchain technológiách. Naše dvere sú vždy otvorené pre všetky spoločnosti, ktoré sa chcú pridať.”

Záver

To, že si Libra vybrala svoje sídlo vo Švajčiarsku, a že sa bude riadiť zákonmi tejto krajiny, je dobrým krokom. Po tom, čo vidíme, ako opatrne a nedôverčivo pristupujú USA ku kryptomenám, im toto rozhodnutie pomôže. Čo sa týka Švajčiarska, tak to len dokazuje, aká je to vyspelá krajina, a že v vidí v blockchaine budúcnosť.

Čo čítať ďalej?

Zdroj:
ccn.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.