USA a Čína dramatický škrtajú vzájomné väzby. Obchodná vojna zasiahne aj Európu

Ekonomika USA a Čína vedú obchodnú vojnu
USA a Čína vedú obchodnú vojnu. Zdroj: shutterstock.com/Bigc Studio
Freedum fighters PCKvakomat mobil

Spojené štáty a Čína sa od seba čoraz viac vzdiaľujú. Najväčšie svetové mocnosti, ktoré boli celé desaťročia strategickými obchodnými partnermi sa teraz uberajú rôznymi smermi. V minulom roku Čína realizovala rekordné množstvo obchodov s rozvíjajúcimi sa krajinami. USA v súčasnosti obmedzuje investície do Číny a snaží sa ju odstrihnúť od strategických technológií. Atmosféra v globálnom obchode sa výrazne zmenila, jej účinky pocítia aj Európania.

Čína v obchode uprednostňuje krajiny BRICS

Denník The Wall Street Journal informoval o tom, že Čína čoraz viac nahrádza tovary, ktoré doposiaľ dovážala zo západu dovozom z rozvíjajúcich sa krajín. Obchod Číny s juhovýchodnou Áziou prekonal objem obchodov s USA už v roku 2019.

Čína sa stala strategickým obchodným partnerom Ruska, po tom čo na neho uvalili západne krajiny sankcie. Podľa odhadov Inštitútu pre rozvíjajúce sa ekonomiky Fínskej banky, ktorý sa špecializuje na výskum ekonomík Číny a Ruska, je Peking v súčasnosti zdrojom 45 % až 50 % ruského dovozu.

Investície z Číny taktiež zmenili globálne smerovanie. Investori svoj kapitál už nemieria na trh v Spojených štátoch. V súčasnosti je ich cieľom najmä Indonézia, ktorá je bohatá na nikel. Ten je kľúčovou surovinou na výrobu batérií pre elektrické vozidlá. Lacné čínske elektromobily aktuálne zaplavujú trhy a spôsobujú nemalé problémy americkým aj európskym automobilkám.

USA zakazujú export do Číny

USA zaviedli zákaz exportu do Číny. Týka sa to najmodernejších čipov umelej inteligencie, ktoré by mohli predstavovať v rukách nepriateľa vážnu bezpečnostnú hrozbu, o čom sme vás informovali v nedávnom článku. Rovnako aj veľké americké spoločnosti ako Apple alebo Stellantis presúvajú svoju výrobu z Číny a mieria ju do prudko sa rozvíjajúcej Indie.

Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorú začal Donald Trump, sa neoslabila s Joeom Bidenom,” povedal Koen De Leus, hlavný ekonóm BNP Paribas Fortis, najväčšej belgickej banky. „Naopak, zintenzívnila sa a dokonca sa rozšírila do ďalších krajín, čím zabrzdila proces globalizácie ekonomiky, ktorý sa začal po páde Berlínskeho múru.”

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nastáva deglobalizácia

Rozdelenie globálneho obchodu medzi dve svetové veľmoci, ktoré sa snažia byť od seba čo najviac nezávisle, spôsobuje pokles svetového ekonomického rastu. Proces deglobalizácie, ktorý aktuálne sledujeme, obmedzuje tok investícií a kapitálu, čím brzdí obidve súperiace krajiny.

Európa sa stala obeťou obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Hlavným trhom pre export nemeckých automobiliek bola práve Čína. Tá sa v posledných rokoch snaží o vlastnú domácu produkciu a jej automobilky masívne expandujú.

„Číňania teraz vyrábajú a vyvážajú viac elektrických áut ako Európania,” povedal Koen De Leus, hlavný ekonóm BNP Paribas Fortis, najväčšej belgickej banky. „Keďže majú oproti nám výhodu, môžeme očakávať prepúšťanie v európskom automobilovom priemysle. To prinúti európske orgány, aby zasiahli na ochranu nášho priemyslu. Toto je zjavne konflikt, ktorý sa čoskoro prehĺbi”, dodal De Leus.

Prečítajte si aj: Čína dobýja európsky trh s autami, ktoré nám predáva dvakrát drahšie ako doma

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.