Zvyšovanie úrokových sadzieb priamo ovplyvňuje globálny dopyt, ktorý je potlačovaný. Podľa najnovšej správy News Bitcoin, Bank of America varovala, že FED bude musieť pokračovať v agresívnej menovej politike až pokým nenájde „bod bolesti pre spotrebiteľský dopyt.”
FED vedie ekonomiku do recesie
Reštriktívna menová politika môže spôsobiť v bode bolesti recesiu, ktorá povedie k spomaleniu spotrebiteľského dopytu. Existuje mnoho nespotrebiteľských oblastí, ktoré sú citlivé na úroky. Príkladom je trh nehnuteľností a cena bývania. Trh nehnuteľností kvôli vysokým úrokom pravdepodobne dosiahol vrchol, no na veľký pokles budeme čakať márne. Preto by potenciálni záujemcovia o nové bývanie mali zvážiť kúpu už teraz. Viac sa o tejto téme dočítate v článku Slováci pozor: Hypotéky opäť zdraželi – kedy skončí ich rast?
Zasadnutie FOMC je podľa Federalreserve naplánované na 21. a 22. marca a je vysoko pravdepodobné, že FED pristúpi k opätovnému zvýšeniu sadzieb o 25 bázických bodov, tak ako učinil aj naposledy. Medzitým ECB pravdepodobne bude zvyšovať úrokové sadzby o 50 bázických bodov, keďže reagovala oneskorene v porovnaní s FED-om.
Prečítaj si tiež: Hotovosť sa stane minulosťou – Toto sú plány ECB
Inflačný cieľ sa možno zmení
Ako môžeme vidieť, rozdiel je viditeľný aj na mierach inflácie v USA (6,40 %) a eurozóne (8,50 %). Dokonca aj vrchol inflácie bol v eurozóne dosiahnutý niekoľko mesiacov po vrchole v USA. Zdá sa, že v roku 2023 budeme svedkami klesajúcej miery, no za cenu extrémnych úrokových sadzieb. Dôležité je ale vedieť, že inflácia reaguje oneskorene a je vždy zverejňovaná s časovým odstupom za reálnymi údajmi.
Otázkou v súčasnosti zostáva poníženie inflačného cieľa, ktorý je v súčasnosti 2 %. Ak by totiž za súčasných podmienok FED tlačil na dosiahnutie toto cieľa, pravdepodobne by rozdrvil ekonomiku, o čom sme vás informovali v článku FED môže svojou politikou totálne zlikvidovať ekonomiku – Varuje ekonóm.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovákov čaká ďalšie zvyšovanie úrokov. Za hypotéky si priplatíme