Úrokové sadzby rastú do extrémnych hodnôt. Naposledy sa nachádzali na podobnej úrovni ešte v roku 2008 počas finančnej krízy. Podľa správy denníka SME sa Európska centrálna banka (ECB) pomaly blíži k zavŕšeniu sprísňovania menovej politiky. V skutočnosti však jadrová inflácia ostáva stále na vysokej úrovni.
Jadrová inflácia ostáva extrémne vysoká
Zatiaľ čo celková inflácia pokračuje v poklese, jadrová inflácia je stále pomerne vysoká, uviedol podľa denníka SME guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Tvrdí, že inflačný cieľ 2,00 % ECB nedosiahne ani v nasledujúcom roku. Rovnaký názor vyjadrila ešte skôr aj šéfka ECB Christine Lagardeová.
Pre Slovensko to znamená, že dosiahnutie poklesu na 2,00 % bude trvať ešte omnoho dlhšie. V súčasnosti máme totiž najvyššiu infláciu spomedzi všetkých členských štátov eurozóny na úrovni až 10,88 %. Táto hodnota bude počas najbližších mesiacov klesať, no od inflačného cieľa sme ešte poriadne ďaleko. Pre porovnanie, priemerná inflácia v eurozóne sa pohybuje na hodnote 5,50 %. Ide o najnižšiu úroveň od januára 2022, najmä v dôsledku poklesu cien energií.
Čo je na Slovensku skutočný problém?
Očakáva sa, že ECB ešte neukončila sériu zvyšovania úrokovej sadzby, aj keď zrejme čoskoro k tomu dôjde. Lagardeová uviedla, že ECB bude pokračovať v reštriktívnej menovej politike až kým nedosiahne inflačný cieľ. V súčasnosti je v eurozóne úroková sadzba na úrovni 4,25 %. K poslednému zvýšeniu o 25 bázických bodov došlo minulý týždeň.
Mnohí tento krok odsudzujú a odvolávajú sa na hroziacu recesiu na Slovensku. Kažimír ale objasnil, že kroky ECB neškodia ekonomickému rastu, ale skutočným problémom je nedostatok reforiem a zlý stav verejných financií. Dokonca, ak by sa z dlhodobého hľadiska nič nezmenilo, Slovensko by muselo vyhlásiť bankrot do 10 až 15 rokov, varoval Michal Lehuta, analytik VÚB banky. Dlh verejnej správy totiž dosahuje na Slovensku rekordnú úroveň, ktorá ešte v roku 2021 prekonala 62 %.
Aj keď vysoké úrokové sadzby nemusia mať až taký devastačný následok ako si mnohí myslia, priamo ovplyvňujú spotrebu a dopyt po finančných produktoch. Napríklad 356 Bank už ponúka pri dlhodobej fixácií úrok až vo výške 6,55 %. Je to realita, s ktorou sa musia klienti bánk zmieriť, pretože úrokové sadzby tak skoro neklesnú.
Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia na Slovensku opäť klesla. Máme ju však najvyššiu v celej eurozóne
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.