Zdražovanie finančných produktov pravdepodobne ešte neskončilo, pretože Európska centrálna banka (ECB) bude zvyšovať úrokové sadzby aj na najbližšom zasadnutí v júli. Inflácia je totiž stále vzdialená od inflačného cieľa ECB, hovorí člen Rady guvernérov ECB Martins Kazaks podľa denníka SME.
Úrokové sadzby opäť porastú
V súčasnosti je podľa údajov Tradingeconomics základná úroková sadzba v eurozóne stanovená na 4,00 %. ECB uplatnila reštriktívnu menovú politiku hneď 8-krát za sebou a začína sa špekulovať nad tým, či už úrokové sadzby nedosiahli vrchol. Prezidentka centrálnej banky Lagardeová uviedla, že pravdepodobne sa bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj v júli, ako sme vás informovali skôr.
Inflácia v eurozóne sa pohybuje na úrovni 6,10 %, čo je o 4,10 % viac v porovnaní s inflačným cieľom ECB. Americká centrálna banka už ukončila sériu zvyšovania sadzieb, no v porovnaní s ECB ju začala zvyšovať o čosi skôr a inflácia v USA dosahuje už len 4,00 %. Na Slovensku sa inflácia pohybuje na úrovni 11,9 % a poháňajú je predovšetkým vysoké ceny potravín.
Júlové zvýšenie úrokovej sadzby nebude posledné
Lotyšský šéf centrálnej banky, Martins Kazaks povedal, že skôr očakáva spomalenie rastu alebo stagnáciu ekonomiky, no nie jej pokles. Za takého predpokladu by pomalé tempo rastu ekonomiky nemalo obmedzovať ECB v ďalšom zvýšení úrokovej sadzby. Kazaks si dokonca myslí, že ani júlové zvýšenie úrokovej sadzby nebude posledné.
ECB bude pokračovať v sérii zvyšovania úrokovej sadzby aj napriek recesii v eurozóne. Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat, výkonnosť európskej ekonomiky naďalej klesá. Dokonca údaje z Medzinárodného menového fondu ukazujú, že európsky región rastie najpomalšie na svete v oblasti rastu reálneho HDP.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Nemecko je v recesii, Slovensku to zatiaľ nehrozí
V problémoch sa nachádza aj najväčšia európska ekonomika. Nemecko čelí oslabenému výrobnému sektoru, od ktorého je závislé. Nachádza sa v technickej recesii, pretože HDP krajiny kleslo dva štvrťroky po sebe. V krajine klesá spotreba domácností a rovnako s nimi aj vládne výdavky.
Na Slovensku zatiaľ recesia nehrozí a slovenská ekonomika pokračuje v miernom raste. Hrubý domáci produkt na Slovensku vzrástol len o 0,3 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Dokonca podľa Štatistického úradu sa dostal slovenský export v marci 2023 na najvyššiu úroveň za posledné desaťročie.
Mohlo by ťa zaujímať: Eurozóna pomaly upadá. Hospodársky rast prudko spomaľuje