Rada EÚ schválila balík pomoci. Slovensko dostane milióny eur

Ekonomika Slovensko dostane milióny eur.
Slovensko dostane milióny eur. Zdroj: shutterstock.com/Nolanberg11/esfera
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jednou z hlavných príčin drahých potravín sú aj vysoké náklady v sektore poľnohospodárstva. Európska únia (EÚ) sa snaží s touto problematikou bojovať, ako uvádza denník SME. Členské krajiny EÚ dostanú kompenzácie pre farmárov od vnútroštátnych orgánov a výnimkou nebude ani Slovensko.

Slovensko dostane vyše 5 miliónov eur

Členské štáty EÚ v pondelok na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu schválili nový balík zameraný na podporu poľnohospodárov. Suma 100 miliónov eur bude rozdelená medzi Bulharsko (9,77 milióna eur), Poľsko (39,33 milióna eur), Maďarsko (15,93 milióna eur), Rumunsko (29,73 milióna eur) a Slovensko (5,24 milióna eur).

Práve týchto 5 krajín má problém s logistikou a dovozom niektorých agropotravinárskych produktov z Ukrajiny. Súčasťou stretnutia bol aj návrh mobilizácie dodatočných finančných prostriedkov vo výške 330 miliónov eur. Budú určené pre 22 členských štátov ako kompenzácia voči nepriaznivým klimatickým zmenám a vysokým vstupným nákladom.

Oba podporné balíky by mali úrady vyplatiť do 31. decembra 2023. Členské štáty následne budú musieť informovať Európsku komisiu o konkrétnych opatreniach a o tom, ako presne a na základe akého kľúča rozdeľovali peniaze.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia potravín na Slovensku dosahuje až 21,7 %

Okrem pomoci zo strany EÚ sa Slovensko snaží bojovať s vysokými cenami potravín aj vlastnými silami. Nový minister pôdohospodárstva, Jozef Bíreš, uviedol, že riešením má byť cielená podpora sociálne slabých skupín obyvateľstva. Dočkali sme sa aj konca niekoľkotýždňového rokovania o možnostiach zníženia cien potravín, o čom sa viac dočítate v článku Vláda zasahuje, keďže ceny potravín ruinujú Slovákov. Akú pomoc môžeme očakávať?

Inflácia potravín v Európe

Inflácia potravín v Európe. Zdroj: statista.com

Ceny potravín v Európe dosahujú rekordné hodnoty a výnimkou nie je ani Slovensko. Na Slovensku čelíme inflácii potravín až na úrovni 21,7 % a to aj napriek tomu, že na základe údajov Tradingeconomics hodnota už dva mesiace po sebe klesla.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Chamtivosť podnikateľov

Okrem inflácie je ale ďalším dôvodom aj chamtivosť potravinárskych reťazcov. Ako uviedol portál CNN, kritici a odborníci z odvetvia tvrdia, že vysoká inflácia umožnila výrobcom potravín zvýšiť ceny nad rámec toho, čo rast cenovej hladiny vyžadoval. Mohli sme si všimnúť, že ceny niektorých potravín alebo gastro podnikov narástli omnoho viac ako len o infláciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako porazíme vysoké ceny potravín? Nový minister Jozef Bíreš prichádza s riešením

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.