[UPDATE] Neistota – Problémy s Ethereum Constantinopole – v 2018 sa ho asi nedočkáme

Včera sme vás informovali o testovaní Constantinopole updatu pre Ethereum na sieti Ropsten. Táto sieť funguje podobne ako ETH samotné. Skladá sa z množstva decentralizovaných uzlov, na ktorých bežia rôzne ťažobné softvéry. Mince vzniknuté z ťažby však nemajú hodnotu, pretože sa neobchodujú na žiadnej burze a celý projekt slúži ako jedno veľké testovacie ihrisko pre vývojárov softvéru pre Ethereum.

Sieť Ropsten je verejná a simuluje Ethereum blockchain. Aj vy sa môžete stať jej súčasťou. Istá skupina minerov túto skutočnosť využila a rozhodla sa zabrániť vývojárom v testovaní Constantinopole updatu. Jednoducho neprešla na nového klienta, vytvorila najdlhší chain a výrazne zdržala ďalšie aktivity.

Pripomína nám to situáciu z minulého roka, keď neznámy útočník Ropsten zaspamoval tisíckami transakcií a pozdržal tak testovanie updatu Byzantine.

Problémy s vytvorením konsenzu na Ropsten testnete

Constantinopole update okrem niekoľkých vylepšení obsahuje aj kód, ktorý odpáli tzv. difficulty bomb – exponenciálne zvyšovanie obtiažnosti ťažby a veľkosti blokov – ktoré po čase ochromí súčasný Ethereum blockchain. Ide o spôsob ako donútiť komunitu, aby v budúcnosti prešla na energeticky menej náročný a rýchlejší Proof-of-Stake konsenzus algoritmus a zabudla na ťažbu pomocou grafických kariet.

Viac o Proof-of-Stake nájdete v tomto článku. Čoskoro na Kryptomagazine publikujeme aj pohľad do budúcnosti Etherea. Prihláste sa na odber notifikácií (návod nájdete tu), nech vám to neujde.

To sa, samozrejme, minerom nepáči. Možno preto sa rozhodli strpčiť vývojárom život tým, že zaútočili na Ropstane a neprešli na nový zdrojový kód. Situáciu sa však nakoniec podarilo vyriešiť. Skupina dobrovoľníkov zvýšila výkon svojich Ropstane minerov s Constantinopole updatom.

Trojitý fork kvôli Geth a Parity

A potom sa objavil ďalší problém. Testovanie Constantinopole updatu zahŕňa skúšanie implementácií nových pravidiel od rôznych spoločností. Geth a Parity sa, bohužiaľ, nezhodli so zvyškom siete a vznikol tak trojitý fork.

Prechod na Constantinopole bez podpory zo strany týchto služieb by bol prinajmenšom problematický.

Constantinopole až v roku 2019

Momentálne je nutné situáciu poriadne preskúmať, zistiť, kto má chybu v zdrojovom kóde, opraviť ju a znova všetko poriadne otestovať. Je teda nepravdepodobné, že prechod na Constantinopole stihneme ešte tento rok.

https://twitter.com/5chdn/status/1051194779890003974?ref_src=twsrc%5Etfw