Bitcoin deriváty signalizujú býčí trend
Bitcoin deriváty signalizujú býčí trend. Zdroj: Shutterstock.com/Takoyaki Tech

Nezávislý trhový analytik Lyn Alden nedávno naznačil, že Federálny rezervný systém Spojených štátov amerických by mohol odložiť zvýšenie úrokových sadzieb. Dôvodom by mohli byť, 2. februára zverejnené, neuspokojivé údaje o zamestnanosti v USA. Výskumný inštitút ADP tiež ukázal pokles o 301 000 pracovných miest v súkromnom sektore v decembri, čo je najhoršie číslo od marca 2020. Ako sa medzitým vyvíja Bitcoin?

Bez ohľadu na dôvod, prečo Bitcoin (BTC) a Ether (ETH) v piatok narástli o viac ako 10 %, prémia Tetheru (USDT) v OKX dosiahla najvyššiu úroveň za štyri mesiace. Ukazovateľ porovnáva obchody typu peer-to-peer (P2P) v Číne a oficiálnu menu amerického dolára.

Peer-to-peer CNY/USDT vs. CNY/USD
Peer-to-peer CNY/USDT vs. CNY/USD. Zdroj: OKX

Nadmerný dopyt po kryptomenách má tendenciu tlačiť ukazovateľ nad reálnu hodnotu alebo 100 %. Na druhej strane medvedie trhy majú tendenciu zaplavovať trh Tetheru, čo spôsobuje 4-percentnú zľavu alebo vyššiu. Preto mala piatková pumpa významný vplyv na Čínou riadené krypto trhy.

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Mohlo by ťa zaujímať – Bitcoin analýza – cena narástla o 12 % za jediný deň, skončila korekcia?

Bitcoin CME futures – obchodníci už nie sú medvedí

Aby sa ďalej dokázalo, že sa štruktúra kryptotrhu zlepšila, obchodníci by mali analyzovať prémiu futures kontraktov na BTC CME. Metrika porovnáva dlhodobejšie futures kontrakty a tradičnú cenu na spotovom trhu. Keď tento indikátor zoslabne alebo sa zmení na negatívny (backwardation), naznačuje, že je prítomný medvedí sentiment.

Tieto zmluvy s pevným dátumom sa zvyčajne obchodujú s miernou prirážkou. To naznačuje, že predajcovia požadujú viac peňazí, aby mohli dlhšie zadržať vyrovnanie. Výsledkom je, že 1-mesačné futures by sa mali obchodovať s 0,5 až 1-percentnou anualizovanou prémiou na zdravých trhoch, čo je situácia známa ako contango.

BTC CME 1-mesačná forward prémia
BTC CME 1-mesačná futures prémia. Zdroj: TradingView

Vyššie uvedený graf ukazuje, ako indikátor vstúpil do úrovní backwardation 4. januára, keď sa Bitcoin posunul pod 46 000 USD. Piatkový pohyb predstavuje prvé zvrátenie trendu sentimentu za mesiac. Údaje ukazujú, že inštitucionálni obchodníci zostávajú pod „neutrálnou“ hranicou meranou futures, ale prinajmenšom odmietajú tvorbu medvedej trhovej štruktúry.

Zatiaľ čo prémia CNY/Tether mohla ukázať posun trendu, prémia CME nám pripomína, že existuje veľa nedôvery v schopnosť Bitcoinu fungovať ako inflačné zaistenie. Napriek tomu nedostatok vzrušenia obchodníkov CME môže byť presne to, čo BTC potrebuje na ďalšie naštartovanie trendu.

Prečítaj si tiež – Ako začať úspešne investovať v roku 2022?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance