FED, dolár a ich vplyv na Bitcoin
FED, dolár a ich vplyv na Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/Bilanol

Známky stabilného oživenia ceny Bitcoinov (BTC) sa objavili začiatkom tohto týždňa, keď sa investori odklonili od amerického dolára na základe slabších ekonomických údajov, než sa očakávalo. Zdá sa, že FED bude hrať kľúčovú úlohu.

Pokles Bitcoinu minulý týždeň na 33 000 USD sa stretol so zdravým nákupným sentimentom, ktorý posunul jeho sadzbu za token až na 39 300 USD 1. februára. Vo štvrtok cena BTC klesla pod 37 000 USD, ale stále bola o 13 % vyššia ako miestne dno.

Index amerického dolára (DXY), ktorý meria silu dolára voči košu špičkových zahraničných mien, minulý piatok vzrástol na 97,441. Zaznamenal tak svoju najlepšiu úroveň od júla 2020. Index však korigoval takmer o 1,50 % na viac ako 96,00 3. februára.

DXY vs. BTC/USD
DXY vs. BTC/USD. Zdroj: TradingView

Niektorí trhoví analytici vnímali opätovnú slabosť dolára ako znak slabnúcich obáv zo zvýšenia sadzieb.

Aktivita v továrňach v USA, zamestnanosť klesá

Rast výroby v USA podľa údajov zverejnených v utorok v januári 2022 klesol tretí mesiac po sebe. Predovšetkým miera továrenskej aktivity Inštitútu pre riadenie zásobovania dosiahla 57,60, čo je najhoršia úroveň od novembra 2020 v porovnaní s 58,80 mesiac predtým.

Rast výroby v USA
Rast výroby v USA. Zdroj: Bloomberg

Okrem toho, údaje ADP Research Institute zverejnené v stredu tiež ukázali trhliny v prebiehajúcom oživení ekonomiky USA. To odhalilo, že zamestnanosť v regionálnych spoločnostiach klesla v decembri 2021 o 301 000, čo je najviac od prvých dní pandémie Covid-19.

Nižšie než očakávané údaje prišli týždeň po tlačovej konferencii predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella. V roku 2022 trikrát vyvolal špekulácie o zvýšení úrokových sadzieb, aby skrotil rastúcu infláciu v USA. Aktuálne futures na úrokové sadzby v USA naznačujú štyri až päť zvýšení sadzieb v roku 2022.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Prečítaj si tiež – Bude digitálny dolár konkurovať kryptomenám? FED prišiel s dlho očakávaným dokumentom

Zvýši FED sadzby tak agresívne?

Jedným z hlavných katalyzátorov plánov Fedu na zvýšenie sadzieb bolo stabilné oživenie na trhu práce v USA. Ale s nižšími hodnotami ADP, ako sa očakávalo, by centrálna banka mohla ustúpiť od svojich plánov sprísnenia. Niektorí predstavitelia Fedu tiež poznamenali, že centrálna banka nemusí pokračovať so zvyšovaním sadzieb tak agresívne, ako sa očakávalo.

V súčasnosti nástroj Fed Watch Tool od CME predpovedá 94,40 % možnosť zvýšenia sadzieb o 25 bps v marci 2022. Či však dôjde k spätnému zvýšeniu po zvyšok roka 2022, zostáva nejasné. V dôsledku toho sa zdá, že tento stav, ktorý minulý týždeň posunul cenu Bitcoinu na nové niekoľkomesačné minimá, vykazuje trhliny.

Mohlo by ťa zaujímať – TOP kryptomeny na rok 2022 s veľkým potenciálom zhodnotenia