Trhu DeFi dominujú len 2 aplikácie. Je toto decentralizácia?

Novinky DeFi má málo konkurentov
DeFi má málo konkurentov. Zdroj: Shutterstock.com/Photon photo
Crypto All Stars PCBitmarkets

DeFi predstavuje decentralizované financovanie, kde nie je potrebná tretia strana na vykonanie rôznych pôžičiek a mnohých ďalších úkonov. Ide o digitálnu alternatívu k tradičným finančným produktom, ktorá funguje na blockchaine. Ako už z názvu vyplýva, hlavným znakom by mala byť decentralizácia systému. Je to ale v skutočnosti pravda?

Podľa údajov DefiLlama je rozdiel medzi najväčšími protokolmi v sieti niekoľko miliárd dolárov. Prvenstvo si jednoznačne drží protokol MakerDAO. Vyše 400 aplikácií a služieb integrovalo túto decentralizovanú kryptomenu, čo je zároveň hlavným dôvodom masívneho rastu TVL (ang. total value locked). Celková uzamknutá hodnota predstavuje hodnotu otvorených inteligentných zmlúv na platforme DeFi.

DeFi protokoly podla TVL

DeFi protokoly podla TVL. Zdroj: DefiLlama

Ako vidíme na obrázku vyššie, celková TVL DeFi protokolov je 41,82 miliárd dolárov. Z toho až 6,61 miliárd patrí protokolu MakerDAO, čo predstavuje dominanciu 15,82 %. Na druhom mieste sa nachádza protokol Lido s celkovou TVL 5,84 miliardy dolárov.

V DeFi je nedostatok konkurentov

Lido umožňuje používateľom zvyšovať likviditu ich vložených aktív pomocou výmeny kryptomien, ako napríklad ETH za stETH. Doba uzamknutia mincí pre Ethereum zostáva nezverejnená, a preto sa investori rozhodujú pre Lido, aby mali možnosť spravovať svoje ETH počas stakingu.

Jednou zo zásadných nevýhod trhu DeFi je riziko pre maloobchodných používateľov. Aj keď je dominancia popredných protokolov vysoká, nemusí priamo narušiť stabilitu ekosystému DeFi, no nedostatok konkurencie vždy predstavuje riziko.

Príkladom je aj spomínané Lido, ktoré čelilo v minulosti kritike pre to, ako vydáva svoje tokeny. Lido totižto drží Ethereum výmenou za vlastné tokeny, ktoré strácajú naviazanie na ETH. To znamená, že používatelia môžu mať reálny problém s likviditou stETH v prípade, že na trhu nastane vysoká volatilita a ceny klesnú. Používatelia v konečnom dôsledku stratia výmennú hodnotu za ETH.

Keď si to na záver zhrnieme, dominancia dvoch decentralizovaných protokolov vyvoláva otázku, do akej miery možno vôbec hovoriť o decentralizácii.

Mohlo by ťa zaujímať: 3 predpovede vývoja kryptomenového trhu pre december 2022. Čo čakať do konca roka?

txbCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.