Trhová analýza [8.7.2017] – Kraken čelí hromadnej žalobe

Analýzy Podľa štúdie sú objemy na niektorých kryptoburzách vymyslené.
Podľa štúdie sú objemy na niektorých kryptoburzách vymyslené. Zdroj: shutterstock.com/byswat
BitmarketsOkazio mobil

Za posledné dva dni sa toho veľa nezmenilo. Trh pokračuje v stagnácii, resp. v miernom poklese. Podľa stránky coinmarketcap.com si väčšina veľkých kryptomien drží svoju hodnotu. Napríklad Bitcoin sa už piaty deň pohybuje okolo hranice 2250 eur. Dve žiarivé výnimky sú Litecoin a Dash. Obe kryptomeny nedávno dosiahli historické maximá, Litecoin dokonca na chvíľu prekoval hranicu 50 eur za mincu. Zdá sa, že tento víkend nebude ani zďaleka tak dramatický, ako minulé víkendy.

Vývoj trhu si opäť ukážeme na spoločnom grafe piatich kryptomien (BitcoinEthereum, Dash, Monero, Ripple)

graf 8 7 2017

Ako môžete vidieť, za posledný týždeň sa toho veľa nestalo. Rozdiel medzi najvyšším (zelená čiara) a najnižším (červená čiara) bodom je necelých 10%. Po minulom víkende sa kurzy trochu povyskočili a v piatok už postupne začali padať. Tentokrát to však nevyzerá na veľký prepad.

Dodatok: Skoro ráno v nedeľu už väčšina kryptomien svietila na zeleno. Nedeľu sme teda začali ľahkým rastom.


Krátke správy


Kraken čelí po nedávnom flash-crashi Etherea hromadnej žalobe:

Počas nedávneho flash crashu Etherea (výrazný chvíľkový prepad ceny) ktorý sme zachytili v našom článku, ľudia s účtami na Krakene dokopy prišli o viac než milión eur po tom, čo nemohli zrušiť svoje pozície a Ethereum sa im automaticky predalo za veľmi nízke sumy. Incident nastal po tom, čo niekto na burze GDAX predal približne 300 000 ETH. Cena kryptomeny vtedy prechodne klesla na 10 eur. Tak veľký prepad, samozrejme, aktivoval veľa automatických predajov, ktoré si ľudia nastavili dávno v minulosti.

Na krakene to však bolo ešte horšie. V tom istom čase však stránku zasiahol DDoS útok a vo výsledku sa ľudia nemohli dostať ku svojím účtom (a zrušiť automatický predaj). Spoločnosť Kraken krátko po incidente oznámila, že užívateľom v žiadnom prípade nevráti peniaze. Dôvod je jednoduchý, Kraken “nemôže zo svojho vrecka splácať straty vzniknuté kvôli prirodzene sa vyskytujúcim udalostiam, medzi ktoré rozhodne patrí neočakávaný chvíľkový pokles ceny Etherea alebo DDoS útoky .”


DDoS útok (Denial of service attack) je útok na webovú stránku či sieťovú službu, počas ktorého útočník zaplaví servery požiadavkami a tie následne prestanú reagovať. Predstavte si to ako tok benzínu do karburátora v dvojtaktovom motore. Pri striedmom toku je všetko v poriadku, ak však do karburátore a do trubiek naraz naraz vytečie”polovica nádrže,” motor zdochne.


Firma Silver Law Group tvrdí, že to nie je dostatočne dobrá výhovorka a “s Krakenom” sa stretne na súde.


Juhokórejský Bithumb bude po štvrtkovom útoku hackerov kompenzovať  svojích zákazníkov:

V minulej trhovej analýze sme vás informovali, že juhokórejská burza Bithumb sa stala obeťou útoku. Podľa regionálnej spravodajskej služby Yohnap bolo vykradnutých približne 30 000 účtov.

Bithumb patrí medzi najväčšie kryptoburzy na svete. V súčasnosti sa tam denne zobchodujú 3% celkového obratu Bitcoinov a 13,5% etheru. V ich najnovšom poste spoločnosť oznámila, že každému napadnutému užívateľovi bude jeho straty kompenzovať sumou 100 000 kórejských wonov – v prepočte 78 eur. Dokopy teba Bithumb rozdá približne 2,3 milióna.

Čo však ľudia, ktorí stratili viac ako 100 000 wonov? Podľa stránky cointelegraph ich burza upokojuje s tým, že zodpovedne vykompenzuje straty všetkých užívateľov. Konečná hodnota kaucie sa teda môže ešte poriadne zvýšiť.

txbAnycoin mobil banner