Trh s nehnuteľnosťami ochladzuje – prichádza bublina v štýle 2008?

Ekonomika Nehnuteľnosti v USA
Nehnuteľnosti v USA: Zdroj: Shutterstock.com/Brian A Jackson
BitmarketsBitmarkets

Aktuálne navyšovanie úrokových sadzieb môže vyústiť do recesie, ktorá priamo ovplyvňuje trh s nehnuteľnosťami. Ten v roku 2022 spomaľuje. Mnohým preto napadne otázka, či neexistuje riziko podobného krachu, ktorý nehnuteľnosti naposledy zažili v roku 2008. Pozrime sa teda na stav tohto trhu v USA.

Trh nehnuteľností len donedávna vykazoval známky prehriatia, no toto tempo ustúpilo a začína ochladzovať. Spolu s rastúcou infláciou a prehlbujúcim sa poklesom na globálnych trhoch sa mnohí obávajú o prudký prepad nehnuteľností. Je to, samozrejme, opodstatnené, no netreba zabúdať na to, že každá kríza je iná.

Jedným zo základných ukazovateľov, ktorý potvrdzuje ochladenie trhu s nehnuteľnosťami, je objem. Predaj nových domov klesol o 51 % len za dva posledné roky. Zaujímavosťou je, že ceny domov rástli v roku 2021 viac ako v roku 2005. Zdá sa tak, že nedávny rast cien nehnuteľností bol silnejší ako ten pred rokom 2008. Napriek tomu bublina nepraská.

Rast cien nehnuteľností v USA

Rast cien nehnuteľností v USA. Zdroj: FHFA, EPB Macro Research

Prečítaj si tiež: Realitný boom sa skončil, je teraz vhodný čas na nákup nehnuteľností?

Spľasnú nehnuteľnosti ako v roku 2008?

Cena každého aktíva sa odvíja od vzťahu ponuky a dopytu. Základom je preto nájsť nerovnováhu na jednej z týchto strán. Mesačná ponuka nových domov nám poskytuje informácie o strane ponuky, na druhej strane zas vieme identifikovať tempo predaja, čo symbolizuje dopyt.

Mesačná ponuka je na úrovni zhruba 10,9 mesiaca, inak povedané, vyčerpanie zásoby nových domov by trvalo takmer 11 mesiacov. Pre porovnanie, v roku 2008 hodnota predstavovala 12,2 mesiaca, pričom pokles predaja bol 70 % a v súčasnosti je to iba 51 %. Takže aktuálna ponuka by sa vyčerpala rýchlejšie ako spred roku 2008, a to vďaka vyššiemu dopytu.

Situáciu ovplyvňujú aj úrokové sadzby a likvidita. Tempo rastu úrokových sadzieb je jasnou budúcnosťou a v súčasnosti sa v oblasti hypoték úroky dostali nad 2,7 % v porovnaní s rokom 2021. FED sťahuje z trhov peniaze, čo znamená, že trh nehnuteľností bude pravdepodobne volatilný.

Aktuálne ochladenie trhu s nehnuteľnosťami môže priniesť podobné dôsledky, aké sme zažili v roku 2008. Každá kríza je však iná a nemožno porovnávať bankový sektor z roku 2008 s tým súčasným. Uvažovať tak môžeme nad istými podobnosťami s rokom 2008, no zatiaľ nie s globálnym kolapsom v takom meradle.

Mohlo by ťa zaujímať: Začala sa práve globálna kríza? 5 signálov, že nás čaká búrlivé obdobie

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.