Globálna potravinová kríza
Globálna potravinová kríza. Zdroj: Shutterstock.com/AkulininaOlga

Globálna potravinová kríza sa začína naplno prejavovať. Dokazujú to aj štúdie humanitárnych organizácií. Hlad postihuje najmä ženy a deti.

Globálna potravinová kríza a jej dôsledky

Problémy, ktoré prehĺbili hlad ľudí po celom svete, začali krízou spôsobenou pandémiou Covid-19 a následne sa situácia zhoršila ešte viac po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Tieto faktory negatívne ovplyvnili dodávky potravín.

Podľa prieskumu humanitárnej organizácie Care postihol v roku 2021 nedostatok potravín a hlad až 828 miliónov ľudí po celom svete. Alarmujúce je, že až 59 % z celkového počtu tvorili ženy. 150 miliónov žien tak trpí hladom.

Nedostatok potravín počas pandemickej krízy
Nedostatok potravín počas pandemickej krízy. Zdroj: Shutterstock.com/PradeepGaurs

Za posledné roky sa rodové rozdiely neustále zvyšujú. Od roku 2018 sa prístup k potravinám u žien zhoršil o viac ako 8-násobok. Dôsledky sú astronomické a vojna na Ukrajine situáciu iba zhoršuje.

Nielenže je to priepastný rozdiel, ale v porovnaní s rokom 2018 sa tento rozdiel rýchlo zväčšuje,“ povedala pre CNBC Emily Janochová, vrchná riaditeľka oddelenia pre vedenie myšlienok spoločnosti Care a jedna z autoriek správy.

Prečítaj si tiež: Elon Musk: „Ľudstvo musí naďalej využívať ropu a zemný plyn, inak civilizácia zanikne.”

Situáciu nezlepšuje ani ekonomická kríza. Podľa zistení OSN a Svetovej banky budú presné dôsledky krízy známe až budúci rok. Prognózy však naznačujú, že je to ešte horšie, ako sa predpokladalo.

Ak sa pozriete na vplyv na poľnohospodárstvo po kríze s ruskými hnojivami, dôsledky sú astronomické. Nevieme presne, ako budú vyzerať, ale vieme, že budú mať veľký dosah na ženy a dievčatá,“ uviedla Janochová.

Rodová nerovnosť

Správa z dielne OSN s názvom „Stav potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete“ ukazuje, že ženy trpia horším prístupom k potravinám prakticky po celom svete. Dievčatá a ženy sú podľa tejto správy zodpovedné až za 85 až 90 % prípravy jedál v domácnostiach. Najväčšie rozdiely sú viditeľné v rozvojových krajinách.

Hrozivá situácia v Sudáne
Hrozivá situácia v Sudáne. Zdroj: Shutterstock.com/PreciousPhotos

Organizácia Care uvádza aj konkrétne príklady. Najhoršie zistenia boli zaznamenané na africkom kontinente v Sudáne. Až 65 % žien v krajine nemá dostatok potravín.

Ženy sú tak silne socializované, že toto bremeno ťahajú len na seba. A všetci okolo nich sú socializovaní tak, aby predpokladali, že to budú robiť ony,“ dodala Emily Janochová.

Čítaj ďalej: Začala sa práve globálna kríza? 5 signálov, že nás čaká búrlivé obdobie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance