Trh s nehnuteľnosťami neúspešne hľadá dno. Ceny padli na úroveň z roku 2021

Ekonomika Ceny nehnuteľností spadnú na dno.
Ceny nehnuteľností spadnú na dno. Zdroj: shutterstock.com/Lisa-S/fizkes
Mind of Pepe PCBitmarkets

Ceny nehnuteľností na Slovensku prudko klesajú, no v druhom kvartáli 2023 sme boli svedkami spomalenia. Medziročná zmena cien nehnuteľností na bývanie totiž podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dosahuje iba 1,83 %. Ceny bytov dokonca klesli na úroveň z roku 2021, no záujemcov o hypotéky nepribúda.

Trh nehnuteľností padá na dno

Jeden zo základných faktorov, ktoré ovplyvnili rast cien nehnuteľností je podľa NBS vysoký rast cien energií. V lete v roku 2022 došlo k citeľnému ochladeniu na trhu a rast dosiahol svoj vrchol. Ešte v septembri 2022 ceny rástli už len o 1,6 %, čo trh naposledy zaznamenal v období 2013 až 2019.

Podľa údajov Tradingeconomics index bývania v eurozóne dosiahol vrchol taktiež v lete 2022 na úrovni 146,08 bodov. Zachytáva zmeny cien všetkých druhov nehnuteľností na bývanie kupovaných domácnosťami. Do úvahy sa berú iba trhové ceny a vylúčené sú obydlia postavené svojpomocne.

Trh nehnuteľností pravdepodobne narazí na dno už koncom tohto roka, no oživenie bude istý čas trvať. Inflácia v eurozóne síce klesla už na 5,50 %, no ECB ešte nejaký čas bude uplatňovať reštriktívnu menovú politiku, čo potlačí dopyt po vlastnom bývaní.

Ceny nehnuteľností v m2.

Ceny nehnuteľností v m2. Zdroj: NBS

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo ceny nehnuteľností klesajú?

Keďže ceny nehnuteľností klesajú, malo by to zvýšiť záujem o ich kúpu. Väčšina ľudí si ale nehnuteľnosť nemôže dovoliť z vlastných rezerv a preto ju financujú hypotékami. Tie sú ale príliš drahé, keďže Európska centrálna banka (ECB) bojuje s infláciou už druhý rok a 8-krát po sebe zvyšovala základnú úrokovú sadzbu, ktorá je už na úrovni 4,00 %.

Drahé hypotéky sú hlavným dôvodom poklesu cien nehnuteľností. Zníženie dopytu po vlastnom bývaní spôsobuje aj rekordný pokles úspor Slovákov. Po lockdowne Slováci začali míňať rezervy, ktoré už v súčasnosti narazili na dno. Ochudobnenie spôsobila aj vysoká inflácia, ktorá je na Slovensku najvyššia spomedzi všetkých krajín eurozóny.

Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), sa ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %. Očakáva sa, že ceny ešte budú klesať, no už nie takým tempom ako posledné mesiace. Inak povedané, trh nehnuteľností čoskoro narazí na dno. Navyše, ďalší rok môže ECB už uvoľniť svoju politiku, čo bude stimulovať dopyt. Kým sa ale trend obráti, bude to trvať niekoľko mesiacov.

Mohlo by ťa zaujímať: Bublina začala praskať. Ceny nehnuteľností na Slovensku prudko klesajú

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.