Tretí najväčší DeFi projekt je kompletne centralizovaný – Zakladateľ na tom benefituje

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

DeFi boom pokračuje aj počas posledného augustového týždňa a v tomto ekosystéme je momentálne uzamknutých takmer sedem miliárd dolárov. Obrovský rast tohto sektora však má aj svoje negatíva. Jedným z nich je, že niektoré projekty nemali čas ukázať svoju kvalitu a sú tak náchylné na rôzne manipulácie.

Curve Finance – najväčší DEX podľa kapitalizácie ovláda jeho zakladateľ

Curve Finance je v súčasnosti tretí najväčší DeFi protokol s kapitalizáciou presahujúcou 1 miliardu dolárov. Komunita okolo tohto DEXu však nedávno zistila, že zakladateľ Michael Egorov vlastní 71 siete. Jeho hlasovacia sila je tak neúmerne vysoká a navyše, ako zakladateľ už tak získava výrazne vyššie odmeny.

https://twitter.com/AndreCronjeTech/status/1297536932063457281

Môže vás zaujímať:5 vecí  o Bitcoine, ktoré tento týždeň musíte sledovať

V súčasnosti sa už Egorov mierne stiahol a aktuálne drží iba trochu viac než 50% hlasovacej sily. Curve Finance by sme teda nemali označovať za DeFi, ale CeFi, keďže je kompletne centralizovaný. Najbližšie hlasovanie o vylepšení projektu je naplánované na 28. augusta.

DeFi boom pokračuje – takmer sedem miliárd uzamknutých v DeFi/CeFi projektoch

Ani tieto problémy však nespomalili vzostup Ethereum DeFi ekosystému. Stále viac projektov sa blíži k miliardovej kapitalizácii. To sa odzrkadľuje aj na cene niektorých tokenov na burze. Aave (LEND) dnes zaznamenal rast o takmer 25%,a to aj napriek poklesu Bitcoinu a väčšiny ostatných altcoinov. LEND môžete obchodovať napríklad na burze Binance.

defipulseVďaka DeFi boomu je aj Ethereum bullish. Už v piatok však dôjde k expirácii opcií s celkovou hodnotou 112 miliónov dolárov. To môže mať výrazný dopad na trh. Detailnejší prehľad trhov s ETH derivátmi nájdete v tomto článku:

Blíži sa manipulácia? V piatok expirujú Ethereum opcie za $112 miliónov! + Komplexný pohľad na trhy ETH derivátov