Ethereum po dosiahnutí tohtoročného maxima na hladine 440 $ stratilo už viac než 50 $ a momentálne sa drží na kľúčovom supporte. Hladiny 390-400 $ túto kryptomenu v minulosti mnohokrát podržali pred ďalším dumpom. To sa páči aj inštitucionálnym investorom, ktorí do Etherea v posledných mesiacoch stále viac investujú.

Množstvo kúpených ETH opcií za posledné tri mesiace vyrástlo na päťnásobok a aktuálne už presahuje 452 miliónov dolárov. Veľká časť však tento piatok expiruje. Pri konci svojej životnosti sú opcie v celkovej hodnote $112 miliónov, čo by mohlo mať veľký vplyv na trh. I keď open interest na tomto trhu je podstatne menší, než pri BTC opciách ($1,9 miliardy), ETH opcie v posledných mesiacoch hrajú stále väčšiu rolu pri cenotvorbe.

Celkový open interest na trhu s ETH opciami
Celkový open interest na trhu s ETH opciami

Môže vás zaujímať ROZHOVOR s Vitalikom Buterinom – Zaskočilo nás aký náročný bol vývoj Ethereum 2.0

Ako Ethereum zareaguje na rekordnú expiráciu opcií?

V najbližších dňoch môžeme očakávať výraznejšie pohyby Etherea. Ktorým smerom? To záleží na bullish a bearish stratégiách inštitucionálnych investorov. Výrazné pohyby dlhodobo sledujeme aj pred expiráciou BTC futures či opcií. Je to preto, lebo inštitúcie malou manipuláciou trhu môžu dosiahnuť veľké zisky, či zmierniť stratu.

Nízka likvidita na trhu s kryptomenami umožňuje relatívne ľahko spôsobiť masívne pumpy či dumpy a krátkodobá úprava ceny o niekoľko percent nie je nijak náročná.

ETH opcie na burze Deribit
ETH opcie na burze Deribit

Na burze Deribit je aktuálne otvorených viac než 90% opcií a zdá sa, že sú relatívne vyvážené. V intervale 380-400 $ je 27 800 call a 31 400 put opcií, takže sily medzi býkmi a medveďmi sú viac menej rovnaké.

indikátor na stránke Skew, ktorý sleduje tieto opcie je pár dní pred uzatvorením kontraktov mierne bullish.

ETH 3-mesačné opcie - 25% delta Skew
ETH 3-mesačné opcie – 25% delta Skew

Ako je na tom Ethereum z hľadiska technickej analýzy? Názor nášho tradera sa dozviete v tomto článku.

Aj trhy s Ethereum futures kontraktami sú bullish a obchodujú sa 5-10% nad cenou. To ukazuje, že longy prevažujú nad shortami. Táto nevyváženosť  sa nutne musí prejaviť na cene. Počas tohto mesiaca ETH futures takmer nepadli pod 10% premium.

Ethereum futures kontrakty
Ethereum futures kontrakty

Ethereum deriváty ostávajú bullish vďaka pozitívnym fundamentom

ethereum raketa to the moon

Trhy s Ethereum derivátmi tak naďalej ostávajú bullish. Z veľkej časti za to môže pozitívny sentiment na celom trhu. Ethereum ženie hore explózia DeFi ekosystému a finišovanie príprav na spustenie platformy Ethereum 2.0, ktorá bola vo vývoji posledných 6 rokov.

Spustenie ETH 2.0 PoS blockchainu uvoľní zahltenú sieť, zvýši jej rýchlosť a umožní zavedenie ďalších vylepšení ako Sharding či Plasma, rovnako ako aj nasadenie DeFi aplikácií v reálnom svete.

A je na čase, Ethereum Foundation totiž dochádza čas!

Konkurencia Etherea totiž rozhodne nespí! IOTA nedávno prešla vylepšením, ktoré zvýšilo rýchlosť siete na 50-násobok a už o rok by mohlo dôjsť k odstráneniu koordinátora. Prečítajte si viac v našom článku o Chrysalis forku:

IOTA Chrysalis update ponúka 50x rýchlosť! Odstránenie koordinátora už v roku 2021