Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce ide konečne na 100 % výkonu. Čo to pre nás znamená?

Ekonomika Tretí blok v Mochovciach už ide na 100 %
Tretí blok v Mochovciach už ide na 100 %. Zdroj: shutterstock.com/Stefan_Sutka/Vladimir Mulder
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Pre Slovensko a jadrovú elektráreň v Mochovciach je to historický moment, tretí blok ide aktuálne už na 100 % svojho nominálneho výkonu, informuje o tom portál HNonline.

Elektrárne tak zvýšili výkon reaktora na konečných 471 MW, teda testovanie je už v záverečnej fáze. Ešte bude nasledovať posledná skúška energetického spúšťania. Následne bude reaktor 144 hodín fungovať na preukaznom chode.

Mochovce už produkujú oveľa viac elektrickej energie

Mochovce už produkujú oveľa viac elektrickej energie. Zdroj: shutterstock.com/Branislav Cerven

Všetky testy doteraz potvrdili pripravenosť nového bloku na dlhodobú a bezpečnú výrobu elektrickej energie bez emisií CO2. Životnosť tretieho bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Jeho výkon je už spomínaných 471 MW, čo tvorí 13 % celkovej elektrickej spotreby Slovenska. Ďalšou dobrou správou je, že v tomto roku sa Slovensko stalo energeticky sebestačné.

Trvalo to niečo vyše roka

Slovenské Elektrárne zaviedli do reaktora prvú palivovú kazetu presne 9. septembra minulého roka, pričom prvá štiepna reakcia prebehla 23. októbra taktiež minulého roka. Aktuálne má Slovensko podiel v elektrárni na úrovni 34 %.

Tretí blok Mochoviec sa začal stavať už v roku 1987, no na niekoľko rokov sa projekt prerušil. Jeho opätovná stavba sa začala až v roku 2008. Plánovaná suma bola ohodnotená na necelé 3 miliardy eur, nakoniec to bol až dvojnásobok. Aktuálne sa buduje aj štvrtý blok, ten má prísť do prevádzky v budúcom roku.

Slovensko sa zrejme zbaví ruského jadrového paliva

Dobrou správou je, že Slovensko sa má postupom rokov úplne zbaviť závislosti od ruského jadrového paliva. Novým dovozcom sa majú stať Spojené štáty.

Konkrétne ide o spoločnosť Westinghouse. Bezpečnosť amerického jadrového paliva musí ešte pred prvým použitím schváliť Úrad jadrového dozoru. Aktuálne zásoby ruského jadrového paliva od firmy TVEL by nám mali vystačiť do konca budúceho roka.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Svoju úlohu hrajú aj obnoviteľné zdroje

Na Slovensku máme viacero typov obnoviteľných zdrojov, ktoré primárne slúžia na výrobu elektriny. Krajina sa tak môže spoľahnúť na vodnú, solárnu, energiu z biomasy, veternú a geotermálnu energiu.

Slovensko najviac ťaží práve z vodnej energie. Tá tvorí až 16 % z celkovej vyrobenej elektriny u nás, čo je ročne zhruba 5 000 GWh. Napríklad, také slnko u nás vyrobí len okolo 540 MW, ďalších 350 MW máme z energie z biomasy.

Na rozdiel od Rakúska nevyužívame až tak silu veternej energie, aj keď potenciál do budúcna tu rozhodne je. Rovnako je to aj s geotermálnou energiou. Na našom území sa nachádza aktuálne 25 perspektívnych oblastí s geotermálnymi zdrojmi.

Prečítajte si aj: Je oficiálne rozhodnuté. Slováci budú mať lacnú elektrinu aj v ďalšom roku

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.