Toto ťa prekvapí: Až 99 % kryptoinvestorov podľa štúdie neplatí dane

Novinky Väčšina ľudí neplatí dane
Väčšina ľudí neplatí dane. Zdroj: shutterstock.com/Parilov/Maryna Pleshkun
Okazio PCKvakomat mobil

Na Slovensku, spomedzi aktív obchodujúcich sa na burze majú kryptomeny najhoršie daňové podmienky. Zatiaľ, čo držanie akcií je po roku úplne oslobodené od platenia daní, tak za zisk z obchodovania kryptomien môžete zaplatiť až 25 % daň a 14 % zdravotné odvody. Celkovo až 39 % zo zisku pri vyšších obratoch musíš zaplatiť štátu.

Slovenské dane sú katastrofa

To odrádza veľkú časť investorov odísť do iných štátov alebo nepriznať žiaden zisk do daňového priznania. V našom nedávnom rozhovore Peter Cmorej uviedol, že čiastka, ktorú na Slovensku zaplatili kryptoinvestori za minulé zdaňovacie obdobie je tak malá, že je nepostrehnuteľná. Ak by sa daňová záťaž znížila, tak viac ľudí by to mohlo motivovať priznať svoj zisk. Pretože za neplatenie sú pomerne veľké riziká. Hlavne ak sa jedná o nie malú sumu.

V prípade prejdenia návrhu, ktorý sa plánuje do pléna Národnej rady navrhnúť ešte toto volebné obdobie, by sa daň znížila iba na 7 %. Po prijatí sa očakáva, že investori vyhodnotia výšku dane ako prijateľnú. Vďaka tomu by sa štátu z tohto sektora mohol zvýšiť príjem na výbere daní. A zároveň investori budú mať čisté svedomie, že daň zaplatili a nehrozí im žiadne riziko.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prieskum ukázal, že nie sme jediní

Podľa prieskumu Divly, ktorý uverejnil cointelegraph.com, iba 0,5 % ľudí po celom svete skutočne platí dane. Na samom vrchole je Fínsko, s viac ako 4 % investorov, ktorí priznali svoj zisk a daň zaplatili. Nasleduje Austrália a Rakúsko.

Výskum platenia dani od Divly

Výskum platenia daní od Divly. Zdroj: Divly

Danny Talwar, šéf uznávaného účtovného kryptosoftvéru Koinly, ale spochybnil niektoré dáta vo výskume. Každý štát má iné daňové usmernenie, preto prieskum nemusí byť objektívny. Zároveň dodal, že v oblastí platenia daní po celom svete je veľký progres a bude stále ťažšie sa vyhnúť plateniu.

Burza Binance v dôsledku regulačného tlaku musela už v roku 2021 zaviesť povinné overenie identity. Vďaka čomu sa daňovým úradom výrazne uľahčil postup pri hľadaní osôb, ktoré nepriznali na daňovom priznaní svoj zisk. Zároveň sa chystajú ďalšie nariadenia. V Europskej únií je to regulácia MiCA, ktorá má dosiahnuť väčšiu kontrolu nad všetkými transakciami.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Prečo skoro nikto neplatí dane?

Hlavný dôvod je možnosť využívať kryptomeny anonymne. Ktokoľvek si môže počas niekoľkých minút nastaviť svoje ťažobné zariadenie a získať bitcoin bez toho, aby niekde overoval totožnosť a niekomu sa hlásil. Navyše, fungujú rôzne anonymné zmenárne, ako Bisq a Veksl, kde nakúpite kryptomeny bez overenia identity.

A pokiaľ nevie ani burza a ani štát, koľko kryptomien vlastníte, tak sa k údajom nedostane ani daňový úrad. Kryptomenový svet v dôsledku toho pripomína svet vekslákov z 90-tych rokov minulého storočia. Zároveň, veľa ľudí vlastní anonymne kryptomeny, pre prípad exekúcie a úschovy majetku na bezpečné miesto, kde nielen daňový úrad, ale aj ostatné inštitúcie nemajú prístup ku majetku.

Veľmi ťažko sa dá dohľadať, že niekto nakúpil kryptomeny v bitcoinmate, na anonymnej burze alebo ich vyťažil. Štát na to nemá aktuálne žiadne dostatočné prostriedky, čo dáva podnet investorom to zneužívať.

Prečítaj si aj: Rozhovor s poslancom NRSR Petrom Cmorejom – Návrh na zníženie daní z kryptomien by mohol prejsť ešte v tomto volebnom období

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.