Toto sú najväčšie kryptomenové bubliny. Čaká nás ďalšia?

Analýzy Bitcoin formuje štvrtú bublinu.
Bitcoin formuje štvrtú bublinu. Zdroj: Shutterstock.com/Vector-3D/ SPF
BitmarketsSolaxy mobil banner

Bitcoin a kryptomeny zaznamenali počas svojej existencie už 3 cenové bubliny. Nedávny rast Bitcoinu otvára otázku, či nie sme na počiatku ďalšej. Portál Cryptotonomist bližšie popisuje tieto najväčšie bubliny v histórii digitálnych mien. Aké mali špecifiká?

Hlavným dôvodom prečo Bitcoin dosahuje bubliny je halving. Halving zabezpečuje zníženie blokovej odmeny o polovicu, čo znamená, že do obehu sa za rovnakých 10 minút odstane o polovicu menej BTC. Ponuka sa týmto obmedzuje a pri zachovaní konštantného dopytu cena rastie. Ťažiari sú potom motivovaní vyššími transakčnými poplatkami v sieti.

Na grafe nižšie môžeme vidieť podľa údajov z TradingView bitcoinový index BLX vyjadrený v percentuálnych zmenách. Vertikálne žlté čiary definujú obdobie halvingov v novembri 2012, júli 2016 a máji 2020. Po cenovom raste Bitcoinu sú následne podporené aj vzostupy altcoinov a rastie celý trh. V prípade, že sa zaujímate o dlhodobú predikcciu ceny Bitcoinu, môžete si prečítať článok Ako môže vyzerať vývoj ceny Bitcoinu v roku 2023? Toto sú najpravdepodobnejšie scenáre.

Bitcoin: dlhodobé bubliny

Bitcoin: dlhodobé bubliny. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin zaznamenal 3 bubliny

Prvá bitcoinová bublina vznikla približne 366 dní pred halvingom a pokračovala 365 dní po halvingu. Zhodnotenie tejto bubliny predstavovalo až 58 000 %. Táto bublina sa vyznačovala vysokou dominanciou BTC a malým počtom altcoinov. Navyše povedomie o kryptomenách bolo stále v plienkach.

Druhá bitcoinová bublina vznikla približne 547 dní pred halvingom a pokračovala 518 dní po halvingu. Zhodnotenie tejto bubliny predstavovalo 10 000 %. Bublina sa vyznačovala retailovým záujmom, ktorý poháňal ceny do exponenciálneho vyvrcholenia. Obdobie bolo sprevádzané veľkým množstvom nových ICO. Dominancia BTC bola stále vysoká, no altcoinový trh sa prudko rozrástol.

Tretia bitcoinová bublina a zároveň posledná vznikla 517 dní pred halvingom a pokračovala 549 dní po halvingu. Ziskovosť BTC bola najnižšie a dosiahla približne 1 900 %. Tento bullrun bol poháňaný inštitucionálnym záujmom a rozmachom NFT, DeFi a webu 3.0.  Dominancia Bitcoinu na druhej strane prudko klesla a zároveň sa počet altcoinov navyšoval.

Ako vidíme z porovnania bublín, Bitcoin je stále menej ziskový a to približne 5-krát oproti predošlému cyklu. Zároveň ale aj korekcie formujú stále menší prepad. To znamená, že cena je z dlhodobého hľadiska stále menej volatilná a približuje sa k svojej realizovanej cene (cena, za ktorú držitelia realizovali nákupy v minulosti).

Súčasný cenový vývoj kryptomien sme si analyzovali v článku Kryptomenoví investori sa znovu tešia – Bitcoin rastie najviac od roku 2020. Ide o najsilnejší rast od čias posledného bullrunu a zároveň sú zachované všetky náležitosti, o ktorých sme sa v tomto článku dozvedeli. Je preto vysoko pravdepodobné, že sme svedkami počiatku nového bullrunu.

Mohlo by ťa zaujímať: Môžu kryptomeny skončiť rovnako ako internetová bublina?

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.