Toto sú 3 najväčšie zlyhania v histórii, ktoré takmer zničili kryptomenový svet

Novinky 3 najväčšie kryptomenového sveta
3 najväčšie kryptomenového sveta. Zdroj: shutterstock.com/Andrey Burmakin
BitmarketsBitmarkets

Kryptomenový svet zažil v minulosti niekoľko tvrdých rán, keď dôvera investorov výrazne padla. Z každej sa spamätal a nakoniec sa vždy dostal na nové historické maximum. Aké najväčšie zlyhania zažil kryptomenový svet a aký mal dosah na cenu a dôveru investorov?

Hack burzy Mt. Gox v roku 2014

Pravdepodobne najtemnejšie obdobie pre kryptomenový svet bol začiatok roka 2014, keď počas februára burza Mt. Gox záhadne bez ohlásenia prešla do režimu údržby. Na začiatku boli investori upokojovaní, že sa nič vážneho nestalo. O tom, že burza bola hacknutá, sa investori a celý kryptomenový svet dozvedeli až postupne. Neskôr dokonca vyplávali na povrch aj informácie o tom, ako burza už v minulosti mala problém s bezpečnosťou a platformou. Približne rok pred hackom spoločnosť Coinlab zažalovala v tej dobe najväčšiu burzu za porušenie zmluvy.

Koncom februára Mt. Gox verejne vyhlásila bankrot. Ukradnutých bolo 740 000 bitcoinov, čo je okolo 7 % celkovej kapitalizácie Bitcoinu, aká bola začiatkom roka 2014. Doteraz sa problém nevyriešil a investori sa nedostali k svojim prostriedkom.

Pád Bitcoinu v roku 2014

Pád Bitcoinu v roku 2014. Zdroj: tradingview.com

Tento hack mal veľký vplyv aj na cenu všetkých kryptomien a dôveru investorov, ktorá výrazne opadla. Bitcoin začal byť znovu viac vnímaný ako hazard, ktorý je nebezpečný na držanie peňazí. Ešte pred hackom bol v rozbehnutom už klesajúcom trende, ktorý ešte viac po februári zrýchlil. Celkovo počas jedného roka od historického maxima stratil takmer 90 % svojej hodnoty a až v roku 2017 sa dostal na nové maximum.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Dao hack takmer zničil Ethereum

Decentralizovanú autonómnu organizáciu (DAO) založila komunita Etherea ako subjekt, ktorý funguje prostredníctvom inteligentných zmlúv. DAO zo začiatku fungoval ako veľmi úspešný crowdfunding, počas ktorého sa vyzbieralo 12,7 milióna mincí Ethereum. Ako výmenu investori dostali kryptomeny DAO. Platforma mala za ciel umožniť komukoľvek s projektom predstaviť svoj nápad komunite a potenciálne získať finančné prostriedky od DAO.

Všetko sa zmenilo 17. júna 2016, keď hacker objavil dieru v kóde. V prvých hodinách útoku bolo ukradnutých 3,6 milióna ETH. Neskôr, keďže hacker splnil svoj cieľ, prestal s útokom na projekt. Samotná chyba nevychádzala z chyby v sieti Etherea, ale z jednej aplikácie, ktorá bola postavená na druhej najznámejšej kryptomene. Neskôr padla dôvera kryptomeny DAO, čo spôsobilo jej postupné delistovanie z každej veľkej burzy.

Keďže na DAO bolo až 15 % všetkých minci Etherea, vývojári a komunita sa snažili vymyslieť niekoľko riešení, ako predísť ďalším komplikáciám a vrátiť sieť do pôvodného stavu. Výsledkom bolo nakoniec delenie siete Etherea.

Luna a zle zvládnutá situácia okolo stablecoinu

Luna so svojím stablecoinom UST patria v tomto roku k najviac diskutovaným témam v kryptomenovom svete. To, či išlo o zle zvládnutý manažment celého ekosystému, alebo úmyselný podvod s cieľom získať peniaze sa už asi nikdy nedozvieme. Čo ale vieme, tak nielen retailoví investori, ale aj fondy počas pádu najrýchlejšie rastúceho stablecoinu prišli o miliardy dolárov. A to počas niekoľkých dní, keď sa kryptomena UST, ktorá mala držať hodnotu 1:1 k americkému doláru, prepadla na hodnotu 6 centov.

Podobne ako u Mt. Gox, aj pád UST neznamenal začiatok klesajúceho trendu. Ten už trval 6 mesiacov. Prispel ale k ďalšiemu poklesu Bitcoinu o niekoľko desiatok percent a jeho dôsledky postupne vidíme až do dnešného dňa. Keďže niektoré veľké spoločnosti ako Celsius alebo Three Arrow Capital postupne počas leta v dôsledku straty kapitálu ohlásili bankrot.

Prečítaj si aj: Toto sú kryptomeny, ktoré by nemali chýbať vo vašom portfóliu

txbOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.