Globálne trhy štatisticky každých 10 rokov zaznamenávajú pokles. V minulosti sme prežili aj také krízy, ktoré zmenili životy takmer každého z nás. Najznámejšia kríza všetkých čias je veľká hospodárska kríza 30. rokov minulého storočia.
Veľká hospodárska kríza – najväčšia v minulosti
Veľká hospodárska kríza sa začala 24. októbra 1929 prepadom akcií na americkej burze New York Stock Exchange. Ako ďalší katalyzátor sa považuje prvá svetová vojna a jej dôsledky na globálnu ekonomiku.
Počas troch rokov najväčší akciový index stratil približne 85 %, čo sa považuje za historicky najväčší pokles v dejinách. Kríza sa neskôr prejavila aj do bežného života ľudí. Najväčší dosah mala v Spojených štátov amerických a v mestách zameraných na ťažký priemysel.
Kríza sa najviac prejavila v:
- Poklese priemyselnej produkcie o 38 % a medzinárodného obchodu o 34 %.
- Nezamestnanosť v roku 1932 dosiahla 25 %.
- Už po 1. svetovej vojne vznikali spory a nepokoje o niektoré územia.
Rok 2008 a pokles o takmer 60 %
Druhá najväčšia kríza v celej histórii zasiahla trhy pred 14 rokmi. Vtedy pád jednej z najväčších bánk v USA Lehman Brothers spustil dominový efekt. Ako hlavná príčina tejto krízy sa považuje hypotekárna kríza a bublina na trhu s nehnuteľnosťami, ktorá praskla. V dôsledku pádu Lehman Brothers mala problémy aj banka Merrill Lynch, ktorú pred pádom zachránilo zlúčenie s Bank of America. V dôsledku strachu si niektoré banky dokonca prestali medzi sebou požičiavať.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
V dôsledku globalizácie a prepojenia bank a finančných inštitúcií sa neskôr kríza preniesla aj do Európy. Najväčší akciový index sveta počas krízy spadol o takmer 60 % a trvalo 5 okov, kým sa znovu dostal na historické maximum.
Kríza v roku 1973
Kríza v roku 1973, známa aj ako ropná kríza, vznikla v dôsledku ozbrojeného arabsko-izraelského konfliktu na Blízkom východe. V dôsledku embarga, ktoré bolo namierené proti národom, ktoré podporovali Izrael počas Jomkipurskej vojny, výrazne vzrástla cena ropy. To malo veľmi negatívny vplyv na priemysel a ceny benzínu. Začala sa tak v poradí 3. najväčšia kríza na trhu. Počas 2 rokov najväčší akciový index sveta stratil približne polovičku svojej hodnoty a na nové maximum sa vrátil o ďalších 6 rokov.
Prečítaj si aj: Kiyosaki varuje pred najväčším krachom dlhopisov od roku 1788