Toto je nová hrozba pre Európsku centrálnu banku

Novinky Ropa predstavuje inflačnú hrozbu
Ropa predstavuje inflačnú hrozbu. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/noomcpk
Freedum fighters PCBitmarkets

Európska centrálna banka (ECB) bojuje proti vysokej inflácii prísnou menovou politikou. Vo svojom úsilí bola doteraz relatívne úspešná. Avšak ropný šok, ktorý otriasol trhmi po vypuknutí konfliktu v Izraeli predstavuje pre ECB hrozbu nových inflačných tlakov. Ropa a jej rastúca cena môže centrálne banky výrazne vzdialiť od dosiahnutia inflačného cieľa.

Ropa môže spôsobiť nové inflačné tlaky

Portál Bloomberg informoval o tom ako šéfka ECB Christine Lagardeová povedala ministrom financií eurozóny, že ECB musí pozorne sledovať vývoj konfliktu medzi Izraelom a Hamasom pre jeho možný vplyv na ceny ropy.

Európska centrálna banka vo svojej septembrovej prognóze uviedla, že očakáva návrat miery inflácie do jej cieľovej dvojpercentnej úrovne v roku 2025. Tieto prognózy však ECB založila na tom, že cena ropy klesne z 82,7 dolárov za barel, ktoré dosahuje v tomto roku na 77,9 dolárov za barel do roku 2025.

Konflikt na Blízkom východe však môže situáciu výrazne zmeniť. Analytici očakávajú, že ak sa konflikt vyostrí, tak cena ropy môže stúpnuť až nad 100 dolárov za barel.

Na stretnutí, ktorého sa zúčastnila aj americká ministerka financií Janet Yellenová, povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová, že riziko rastu cien ropy môže tvrdo zasiahnuť Európu a rovnako aj USA.

Ropa spôsobuje šok v globálnej ekonomike

Konflikt v Izrael pozorne sleduje aj Svetová banka. Podľa nej spôsobuje zbytočný šok v globálnej ekonomike a sťažuje centrálnym bankám snahu o mäkké pristátie. „Je to humanitárna tragédia a je to ekonomický šok, ktorý nepotrebujeme,” vyhlásil prezident Svetovej banky Ajay Banga.

Napriek tomu, že Izrael nie je pre trh s ropu významný, s jej cenou môže poriadne zamávať rozšírenie konfliktu. Irán, ktorý je dlhodobým podporovateľom hnutia Hamas, predstavuje významného svetového hráča na ropnom trhu, keďže vyváža až 3 milióny barelov ropy denne.

Na vážnosť situácie upozornil aj americký bankový gigant JP Morgan Chase. „Svet možno práve zažíva najnebezpečnejšie obdobie za posledné desaťročia,” uviedol šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon. Pričom poukázal práve na fakt, že súčasné geopolitické faktory môžu udržať infláciu na vysokej úrovni oveľa dlhší čas ako očakávali centrálni bankári.

Šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealová dúfa v skoré ukončenie konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, pričom varovala, že rozšírenie konfliktu na celý región bude mať „skutočne vážne dôsledky” na svetový obchod.

Prečítajte si aj: USA má problém s infláciou. Čaká rovnaký osud aj eurozónu?

Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.