Bitcoin sa po falošnom break-oute nad hranicu 28 000 dolárov opäť dostal do svojej pôvodnej hladiny medzi 25 000 a 27 500 dolárov. Investori, ktorí verili v nastupujúcu rastúcu fázu trhu, ostali opäť sklamaní a svoj optimizmus musia odložiť. Ako si všíma portál Coinedition, analytik zodpovedný za bitcoinový YouTube kanál Cheeky Crypto sa vo svojej reakcii na súčasný opätovný pokles pod hranicu 27 000 dolárov vyjadril, že faktory sú tento krát „interného charakteru”. Ako to myslel?
Žiadne vonkajšie fundamenty
Nick sa vo svojom príspevku bližšie pozrel na aktuálne makroekonomické fundamenty a konštatoval, že žiaden z nich nemal momentálne takú závažnosť, aby spôsobil tak razantný prepad ceny. Preto sa zameral skôr na vnútorné fundamenty v bitcoinovej sieti. A údaje, ktoré z nej získal, stoja minimálne za povšimnutie. Bitcoinová sieť zahŕňala v čase Nickovho vysielania 48,7 milióna adries, avšak len 903 210 z nich bolo aktívnych. Z počtu transakcií, ktorých bolo za 24 hodín pred nahrávaním videa dovedna 265 623, boli vygenerované sieťové poplatky vo výške 467 160 dolárov.
Z analýzy ďalej vyplynulo, že len 23,5 milióna adries drží Bitcoin, čo znamená, že je to menej ako polovica. Súvis s poklesom ceny vidí analytik práve v tomto údaji. Nakoľko sa podľa neho na bitcoinovú sieť opäť vracajú inštitucionálni investori, sú títo nútení nakupovať BTC od maloobchodných držiteľov. To vo svojej podstate znižuje cenu najväčšieho digitálneho aktíva a tento trend môže zotrvať na trhu aj naďalej. Nie je preto vylúčené, že tak, ako sme informovali, môžeme zaznamenať v najbližšej dobe ešte výrazný zostup ceny Bitcoinu.
Bitcoin sa stáva stabilným aktívom
Povaha Bitcoinu ako investorsky neatraktívneho aktíva, ktorú si za roky existencie vyslúžil práve kvôli vysokej volatilite, sa pomaly začína meniť a najstaršia kryptomena sa začala ukazovať ako atraktívny dlhodobý investičný nástroj. Svedčí o tom aj ukazovateľ tridsaťdňovej volatility Bitcoinu, ktorý klesol v minulom týždni na hodnotu 15,47 %, čo je o polovicu menej ako pred rokom. Takzvaný „Sortinov pomer” meria rizikovo upravený výnos investičného aktíva a teda porovnáva výkonnosť aktíva vo vzťahu k jeho riziku poklesu.
Ako uvádza Trustnodes, Bitcoin momentálne vstupuje do novej historickej etapy, kedy sa stáva najmenej volatilným v histórii, čo potvrdzujú aj posledné dva kvartály. A ako uvádza Glassnode, počet nenulových bitcoinových peňaženiek aj napriek poklesu trhu výrazne vzrástol. Znamená to, že investori si začínajú uvedomovať hodnotu najväčšieho digitálneho aktíva a so znižujúcou sa volatilitou sú stále viac ochotní doň investovať.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Potenciál masovej adopcie Bitcoinu, o ktorom sa stále hlasnejšie šepká, by teda do budúcna nemusel byť až tak nereálny. Hlavnou premennou ostáva aj naďalej postoj autorít a regulátorov k digitálnemu zlatu. Budúcnosť ukáže, do akej miery mu finančné autority dajú šancu sa medzi investormi presadiť.
Mohlo by vás zaujímať: Inflácia sa vymkla spod kontroly, varuje Americká centrálna banka