Bitcoin je Ponzi schéma a nemá skutočnú hodnotu? TOP5 mýtov o kryptomenách

BitmarketsBitmarkets

Máme tu druhú časť našej série článkov o blbostiach, ktoré si ľudia spájajú s Bitcoinom. My na kryptomagazíne sa snažíme podobné mýty a fámy uvádzať na pravú mieru. Ak ste nečítali prvú časť, nájdete ju v tomto odkaze.

Bitcoiny sa rozdávajú zadarmo

Ľudia, ktorí nechápu princíp ťažby, si často myslia, že Bitcoiny sa ľuďom rozdávajú zadarmo. V skutočnosti ich musíte ťažiť prostredníctvom intenzívneho výpočtového procesu, ktorý verifikuje transakcie. Celý systém funguje vďaka distribuovanej databáze známej ako blockchain. Mineri, ktorí overujú transakcie, dostanú odmenu – Bitcoiny. Ak chcete vedieť, ako funguje blockchain, prečítajte si náš článok. Tento proces, samozrejme, stojí peniaze. Jednak je nutné kúpiť si výkonný ASIC miner a elektrická energia tiež nie je zadarmo.

Bitcoin nemá žiadnu skutočnú hodnotu

Z prvého mýtu hneď vyplýva druhý. Ak sa BTC rozdáva zadarmo, nemôže mať žiadnu hodnotu a tým pádom je to len bublina.

Každopádne, toto je celkom zaujímavá otázka. Aká je skutočná hodnota jedného Bitcoinu? Pri pohľade na stránku coincap.io (v čase písania tohto článku) svieti číslo a približujúce ku hranici 12 000$. To je však iba číslo, na ktorom sa dohodli ľudia. Bitcoin predsa nie je ničím krytý, takže môže v pohode padnúť na nulu… Alebo nie?

Nuž, nie tak úplne. Bitcoin je krytý blockchainom. Ak jeho hodnota padne pod istú hranicu (v čase písania tohto článku ~6000 $), nebude výhodné ho ťažiť a systém sa začne rozpadávať. To sa však nestane, pretože veľkí hráči a mineri v ňom majú priveľa peňazí. Takže áno, Bitcoin je krytý. Než prejdeme na ďalšie mýty, opýtam sa vás jednu otázku. Skúste na ňu odpovedať v komentároch pod článkom alebo na našom facebooku.

Aká je skutočná hodnota doláru? A aká je skutočná hodnota zlata? A čo vlastne znamená slovné spojenie “skutočná hodnota?”

Môže vás zaujímať: Zlato padlo pod 2000 $ – Bude ho Bitcoin nasledovať?

Bitcoin je Ponzi schéma

Cena Bitcoinu rastie iba preto, lebo doň investujú ďalší a ďalší ľudia. Tí, ktorí investovali skôr, profitujú na neskorších investoroch. To je predsa Ponzi schéma, či nie?

Nie. Bitcoin je peer-to-peer open-source digitálna mena. Neexistuje žiadna centrálna entita, uzol, či šéf, ktorý by riadil celú operáciu. Ponzi scháma má svojich tvorcov, ktorí stoja na vrchu pyramídy a pod sebou majú prvých investorov. Tí si hľadajú svojich sponzorov, ktorí zase vytvoria ďalšie poschodie pyramídy… Firma pritom nevytvára žiadnu hodnotu. Tí hore benefitujú na peniazoch, ktoré do systému vložili ľudia pod nimi. Pri Bitcoine podobná hierarchia neexistuje. Iste, skorí investori sa tešia krásnym zárobkom, no tieto zárobky nie sú na úkor ostatných.

Kvantové počítače zlomia kryptografiu, na ktorej Bitcoin funguje

Toto je pravda. Sčasti. Ak by sa zo dňa na deň objavil super-výkonný  a spoľahlivý kvantový počítač, tak by bolo po Bitcoine. Kvantové počítače sa totiž tešia exponenciálnej akcelerácii výpočtov a v niektorých aspektoch svojím výkonom vysoko prevyšujú súčasné kremíkové čipy.

Avšak! Momentálne si ani len nie sme istí, či je vôbec možné postaviť veľký kvantový počítač. Ide o neuveriteľne zložitú technológiu, ktorá je stále ešte iba v plienkach.

Navyše, vývoj Bitcoinu stále pokračuje. Existujú projekty ledgeru rezistantného voči útoku kvantových počítačov (stačí vytvoriť šifrovanie, ktorá je asymtoticky zložitejšie, než exponenciálne náročné šifry, ktoré využíva Bitcoin). Mrknine napríklad na kryptomenu QRL.

V čase, keď bude reálne hroziť útok kvantových počítačov, budeme pripravení.

Kvantové počítače nepredstavujú pre Bitcoin žiadnu hrozbu

Až sa vyťažia všetky Bitcoiny, tak už nikto nebude tvoriť ďalšie bloky a celá sieť prestane fungovať

Ľudia, ktorí toto tvrdia zabúdajú na poplatky za transakcie. Tie sa, ako inak, rozdávajú minerom. V časoch, keď bude odmena za vyťaženie nového bloku minimálna, bude ťažba profitabilná vďaka týmto poplatkom.

Navyše, všetky Bitcoiny sa nevyťažia nikdy. Odmena za nové bloky limitne klesá k nule. Tej sa však nikdy nedotkne. Ak ste sa na strednej alebo vysokej škole učili kalkulus, pravdepodobne rozumiete, o čom píšem.

Napadajú vás ďalšie mýty?

Napíšte nám ich! Radi pripravíme tretiu časť mýtov o Bitcoine. Kontakt nájdete tu.

Sledujte nás na facebooku a nezmeškajte žiadny náš článok. Ak ste jednému alebo viacerým spomenutým mýtom až dodnes verili, odporúčame prečítať si náš článok – Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil