TOP 3 DEXy ktoré sú lepšie než normálne burzy

BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Vynález blockchainu umožnil vznik nového typu burzy. Decentralizované zmenárne (DEXy) v roku 2020 konečne naberajú na popularite a vďaka DeFi boomu ich dnes používajú desaťtisíce obchodníkov. Náhly nárast popularity umožnili DEXy druhej generácie, ktoré namiesto klasického prepájania kupcov a predajcov využívajú funding pooly s výrazne vyššou likviditou.

DEXy majú oproti klasickým burzám jedno obrovskú výhodu. Peniaze nemusíte zveriť žiadnemu prostredníkovi. Všetko funguje na decentralizovanej báze, čo znižuje nebezpečenstvo hackov, trhových manipulácií či wash tradingu.

Aj Binance nedávno spustila svoj DEX s liquidity poolom. Ak obchodujete na Binance, o tomto jednoducho musíte vedieť!

Uniswap – Jeho volume prekonáva Coinbase!

Približne 72% všetkých obchodov na decentralizovaných zmenárňach prechádza cez Uniswap. Ide o prvý DEX druhej generácie, ktorý spopularizoval funding poolu. Po Uniswape sa objavilo mnoho ďalších podobných zmenární, ktoré taktiež používajú tento mechanizmus.

Používanie Uniswapu je veľmi jednoduché. Postačí si nainštalovať do prehliadača rozšírenie Metamask (návod nájdete tu), ktoré vám poskytne šikovnú kryptomenovú peňaženku. Následne stačí zájsť na uniswap.org, stlačiť tlačidlo “Launch App”, prepojte Metamask s Uniswapom a môžete začať obchodovať. Celý proces je veľmi jednoduchý a obchodované coiny máte vždy vo vlastnej peňaženke. Uniswap vás automaticky presmeruje na pool, ktorý poskytuje najnižšie poplatky pre vami zvolený coin.

Objem na Uniswape v posledných mesiacoch rýchlo rastie. V súčasnosti dosahuje stovky miliónov a v stredu dokonca prekonal miliardu dolárov. Na platforme obchoduje viac než 90 000 obchodníkov. Najviac sa obchoduje Ethereum za stablecoiny, no populárny je tam aj Sushi, či ďalšie ERC-20 tokeny vrátane WBTC a SBTC, ktoré majú hodnotu Bitcoinu.

To robí z Uniswapu najväčší DeFi projekt súčasnosti. V jeho funding pooloch sú uzamknuté kryptomeny s celkovou hodnotou viac než 1,7 miliardy dolárov.

Uniswap denné volume

Uniswap denné volume

Môže vás zaujímať: Kapitalizácia Applu ukazuje, ako vysoko ešte môžu kryptomeny rásť

Curve Finance

Curve Finance je nováčik na DeFi scéne. Táto burza funguje podobne ako Uniswap, no meno si pre seba urobila vďaka novému market-making algoritmu, ktorý zaisťuje vysokú likviditu kedykoľvek, keď je potrebná.

Táto burza na Ethereum blockchaine slúži ako agregátor likvidity a nájdete na nej rôzne stablecoiny a ERC-20 deriváty Bitcoinu. Je teda ideálna pre investorov, ktorí potrebujú rýchlo a bezpečne vymeniť jednu stabilnú mincu za druhú. Taktiež pomáha udržiavať rozdiely medzi hodnotami jednotlivých mincí na minime.

Curve Finance teda rozhodne nie je pre každého. V súčasnosti tento DEX využíva viac než 1400 obchodníkov a denne cez neho pretečie viac než sto miliónov dolárov. Najväčší rast zaznamenal krátko po vzostupe Compoundu.

Na Curve Finance taktiež obchodujete zo svojej peňaženky. Používať môžete Metamask, ale aj Trezor, Ledger…

Revolúcia prebieha aj na poli Multi-Chain projektov. Poznáte Polkadot? Táto kryptomena za pár týždňov nabrala 4-miliardovú kapitalzáciu!

Balancer

Tretím najväčším DEXom súčasnosti je Balancer. Funguje podobne ako Uniswap a používateľom umožňuje obchodovať rôzne ERC-20 tokeny. Balancer vyniká jednoduchším užívateľským rozhraním. objemy na tejto burze dosahujú desiatky miliónov dolárov, teda cca 6% objemov všetkých DeFi zmenární.

Objemy piatich najväčších DEXov

Objemy piatich najväčších DEXov

Best Wallet PCFreedum fighter mobil