Tlačenie peňazí akceleruje – Komerčné banky si od ECB požičali až 1,31 bilióna eur

Okazio PCOkazio mobil

A máme tu ďalšie zaujímavosti v podobe objemu pôžičiek komerčných bánk eurozóny od Európskej centrálnej banky (ECB). Ak tú informáciu chápem správne, tak si k dnešnému dňu komerčné banky napožičiavali rekordných 1,31 bilióna eur, čo je v prepočte na americké doláre 1,47 bilióna USD.

Rastúci dopyt po úveroch

Finančné inštitúcie v eurozóne evidentne využívajú to, že sú úrokové sadzby v podstate nulové a zároveň v súkromnom sektore narastá dopyt po úveroch. Kvôli pandémii Covidu-19 potrebuje veľa spoločností kapitál, aby vôbec mohli ďalej fungovať a nedostali sa do platobnej neschopnosti, čo automaticky znamená likvidáciu.

Komerčné banky ich získavajú dokonca za negatívny úrok (-1%) a teda priznám sa, že som to vôbec nevedel. Pravdepodobne ide o nejaký čerstvo zavedený program a nie som si celkom istý, ako to v praxi funguje. Záporná úroková sadzba totiž v tomto prípade znamená, že by centrálna banka mala tým komerčným ešte aj platiť za to, že sa obetujú a požičajú si od nej.

Oveľa viac, ako sa očakávalo

Zdroj: Tradingeconomics

Tá vypožičaná suma je celkom prekvapujúca, ale to len ukazuje, ako veľmi je situácia vo výrobe zlá. Ten fakt, že je taký silný dopyt po úveroch neveští nič dobré a hrozí akurát ďalšie zadlžovanie súkromného sektora. Nehovoriac o tom, že s týmto „tlačením” peňazí hrozí, že s narastajúcou peňažnou zásobou v ekonomike dôjde k značnej inflácii.

Viem, že táto politika Európskej centrálnej banky nie je vyložene vykupovanie korporátnych dlhopisov, ale týmto spôsobom sa zase nepriamo financuje súkromný sektor. Je to jednoducho stále dookola tá istá pesnička, akurát nástroje sa obmieňajú.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Europe 50(Futures)

Na trhu s európskym akciovým trhom sa to samozrejme ešte prejaviť nemohlo, ale verte tomu, že tá nafukujúca sa peňažná báza na trhu sa nakoniec do akcií preleje. Môže to trvať až týždne a pôjde o sústavný proces.

Záver

Čo k tomu na záver ešte povedať? Všetky centrálne banky sveta otvárajú vo veľkej rýchlosti Pandorinu skrinku, pretože sa od nich očakáva, že svojou politikou spasia tamojšie ekonomiky. Problém je v tom, že v dlhodobom meradle nás to všetkých môže výrazne poškodiť.

Nechcem samozrejme maľovať čerta na stenu, ale skoro to vyzerá, že niektoré veľké meny ako je dolár, libra, euro, jeny, juan atď. môžu ísť tiež časom do hája. Práve eurozóna, Japonsko, USA, Veľká Británia sú dosť zadĺžené ekonomiky a tie čísla budú aj naďalej stúpať.

Vďaka tomu porastú snahy postupne sa tohto dlhu zbavovať, čo nutne znamená infláciu a devalváciu týchto mien. A to sa postupne deje už dosť dlho. A tentoraz hrozí, že to radikálne akceleruje.

Autor: Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

Ďalší zúfalý krok Fedu – Bude priamo nakupovať akcie amerických spoločností!


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Wallstreetpepe PC banertxb