TIP: chcete ušetriť na vysokých daniach a odvodoch? Investujte cez vlastnú s. r. o.

Ekonomika
Ako investovať na firmu. Zdroj: shutterstock.com/SK Design
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Investovanie alebo obchodovanie na burze predstavuje jeden zo spôsobov, ako možno zarobiť krátkodobo alebo dlhodobo. Ak ste retailový investor a chcete si privyrobiť investovaním, máte na výber z dvoch možností: investovanie na fyzickú osobu, alebo na firmu. V tomto článku si rozoberieme tri dôvody, prečo sa vám viac oplatí investovať na firmu.

Investovanie ako fyzická osoba

Keď sa rozhodnete obchodovať na burze ako fyzická osoba, musíte pamätať na to, že sadzby dane z príjmov pri fyzických osobách sa zdaňujú výškou 19 %, resp. 25 %, pokiaľ váš zisk nepresiahne hodnotu 37 981,94 eur. Do tejto sumy sa zahŕňajú všetky príjmy, ktoré ako fyzická osoba zarobíte, teda váš bežný pracovný príjem + to, čo zarobíte na burze/u brokera. Podľa celkovej výšky ročného zárobku následne odvádzate štátu daň, ktorá je splatná do 31. 3. nasledujúceho roku.

Investovanie na fyzickú osobu je viac daňovo zaťažené

Investovanie na fyzickú osobu je viac daňovo zaťažené. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

Ako fyzická osoba musíte pamätať aj na to, že musíte zaplatiť aj zdravotné odvody vo výške 14 %. Tie vám nabehnú potom, ako odovzdáte daňové priznanie v marci. Na obchodovanie na burze si nemôžete uplatniť nezdaniteľné minimum, na čo by ste mali ako fyzická osoba pamätať. Celkovo teda z vášho obratu na burze musíte odviesť štátu 31 %, resp. 36 %. Kto to nerobí, riskuje pokutu až väzenie.

Ako investovať na firmu

Pokiaľ sa rozhodnete založiť si firmu, podnikať a súčasne obchodovať na burze alebo investovať, oproti fyzickým osobám máte viacero výhod. Keďže živnostníci majú na Slovensku v mnohých oblastiach horšie podmienky ako právnické osoby (s. r. o.), zameriame sa výlučne na výhody investovania na právnickú osobu. Na živnosť de iure nemožno priamo obchodovať, takže väčšina investorov si zakladá radšej s. r. o.

Pri zakladaní s. r. o. si v zmysle §54 ods. 3. Zákona o cenných papieroch a investičných službách 566/2001 Z. z. môžete dať do predmetov podnikania položku investičné činnosti. Ide o neviazanú položku, čiže na ňu nepotrebujete mať povolenie od národnej banky Slovenska. V prípade, že patríte medzi tých 15 % až 20 % úspešných investorov, ktorým sa podarí na konci roka ostať v zisku, vaše daňové a odvodové zaťaženie je nasledujúce.

Investovanie a obchodovanie na s. r. o. je na Slovensku vychádza ako najvýhodnejší spôsob

Investovanie a obchodovanie na s. r. o. na Slovensku vychádza ako najvýhodnejší spôsob. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Z vašich ziskov platíte štátu daň 15 %, resp. 21 % pri ročnom obrate nad 100 000 eur. Keďže si sami ako v s. r. o. nastavujete mesačný príjem, viete regulovať mesačné odvody, zdravotku a vo výsledku zaplatíte štátu daň, ktorú si viete znížiť zarátaním nákladov.

Na Slovensku nie sú pre obchodníkov na burze lepšie podmienky, ako keď obchodujete a investujete práve na s. r. o. Ak vás baví investovať pravidelne alebo len radi nakupujte aktíva, určite odporúčame realizovať tieto obchody na firmu.

Pokiaľ už vlastníte s. r. o., máte možnosť si rozšíriť predmet podnikania o položku investičné činnosti a naďalej sa venovať podnikaniu s tým, že napr. v poklesoch nakupujete aktíva, držíte, a v čase rastu ich predáte a zisk neskôr zdaníte. Je to pohodlné, maximalizujete zisk a minimalizujete odvody, čo fyzické osoby nemôžu.

Máte skúsenosti s investovaním alebo obchodovaním na firmu? Podeľte sa o svoj názor v komentároch nižšie.

Čítaj ďalej: 5 rád, ako sa stať kryptomenovým milionárom

Best Wallet PCtxb