Tieto bankomaty vydávali peniaze zadarmo. Ľudia sa obohatili o milióny eur

  • Etiópska komerčná banka mala cez víkend technickú poruchu.
  • Jej bankomaty vydávali peniaze ľudom zadarmo.
  • Celková škoda sa odhaduje na sumu 41 miliónov eur.
Ekonomika Najväčšia etiópska banka mala kuriózny problém
Najväčšia etiópska banka mala kuriózny problém. Zdroj: shutterstock.com/Hadrian/pathdoc
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Najväčšia etiópska banka musela uplynulý víkend riešiť skutočne kuriózny problém. Jej bankomaty vydávali ľudom peniaze zadarmo. O téme informoval portál oPeniazoch.

Etiópska komerčná banka (ECB), ktorú vlastní štát, funguje už od vojnového roku 1942, pričom aktuálne spravuje až 38 miliónov aktívnych účtov.

Išlo totiž o to, že bankomaty tejto konkrétnej banky dovoľovali jej klientom vybrať si z bankomatov výrazne vyššie sumy, ako mali na svojich účtoch. Banka nevylučuje ani možnosť hekerského útoku.

EBC počas tejto nepríjemnosti prišla o skutočne obrovské množstvo peňazí. Dokopy jej bankomaty vydali sumu 41 miliónov dolárov. Riaditeľ banky Abe Sano ale komentoval situáciu s tým, že v pomere k aktívam banky bola táto suma malá.

O nekontrolovaný výber hotovosti z bankomatov sa postarali najmä miestni študenti. Chýry o bankomatoch, ktoré vydávajú peniaze zadarmo, začali kolovať na sociálnych sieťach.

Bankomaty vydávali peniaze zadarmo

Bankomaty vydávali peniaze zadarmo. Zdroj: shutterstock.com/sanjagrujic

Dokonca to dospelo až do takej situácie, že v univerzitných areáloch sa pri bankomatoch začali tvoriť dlhé rady študentov. Do toho však zakročila miestna polícia, ktorá vyberanie peňazí z bankomatov definitívne stopla.

Napriek tomu banka ECB prišla o vyššie spomenutých 41 miliónov eur, pričom odstránenie technickej chyby trvalo ďalšie desiatky hodín.

Banka sa však s prosbou obrátila na svojich klientov, teda najmä študentov univerzít, ktorí si počas technickej chyby systému vybrali peniaze, aby ich banke vrátili. Uvidíme, koľko sa takýchto poctivých ľudí nájde.

K situácii sa vyjadrili najmenej tri univerzity, ktoré sa s rovnakou požiadavkou obrátili na svojich študentov. Dokonca po univerzitných areáloch chodia zamestnanci banky, pričom niektorí študenti im peniaze dobrovoľne vracajú.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Niečo podobné sa stalo minulý rok v Írsku

Vlani v lete si klienti banky mohli kvôli technickej chybe vybrať viac peňazí, než koľko ich skutočne mali na účte. V niektorých bankomatoch sa dokonca minula hotovosť.

Rady na výber z bankomatov tejto banky boli neraz také dlhé, že ľudia stojaci až na ceste bránili plynulosti cestnej premávky. Aj preto musela zasiahnuť tamojšia polícia, ktorá takémuto výberu včas zabránila.

Samotná banka však ani neskôr neinformovala, koľko si jej klienti počas tejto neobvyklej technickej chyby vybrali peňazí. Suma sa však pravdepodobne pohybovala v tisícoch eur.

Bank of Ireland spolu s políciou vtedy oznámili, že klienti musia peniaze vrátiť. Banka klientov dokonca upozornila, že im z účtu strhla tisíc eur – teda sumu, o ktorú sa teoreticky mohli obohatiť.

Bank of Ireland sa však za vzniknuté nepríjemnosti ospravedlnila, pričom chybu do niekoľkých hodín odstránila.

Prečítajte si aj: Pozrite si zoznam najväčších dlžníkov na Slovensku. V rebríčku figurujú aj známe firmy

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.