Tieto 3 smartcoiny, z vás v tomto bullrune spravia milionára

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Smartchainy sú hitom posledných rokov. Sú to práve smartchainy ako Ethereum, ktoré umožňujú vývoj všemožných decentralizovaných aplikácií. Vďaka nim napr. vzniklo celé hnutie decentralizovaných financií. Dnes sa pozrieme na 3 smartchainy, ktoré budú v nasledujúcom cykle s veľkou pravdepodobnosťou hrať prím. Ethereum je zatiaľ jasným lídrom a pre dnešok ho necháme bokom.

Cardano

Cardano si za dobu svojej existencie vytvorilo silnú pozíciu na trhu s kryptomenami. To je primárne vďaka silným tímom, ktoré sa na vývoji podieľajú. Na vývoji Cardana sa podieľajú tri tímy. Cardano Foundation, IOHK a Emurgo, ktoré spoločne budujú ekosystém ADA.

Cardano patrí medzi Proof of Stake blockchainy. To znamená, že do validácie transakcií a vytvárania blokov sa môže zapojiť prakticky ktokoľvek, a to bez obmedzenia (jediným obmedzením je fakt, že používateľ musí vlastniť dostatok ADA mincí).

Tu nájdete TOP 5 Cardano peňaženiek

Po spustení mainnetu sa rýchlo sformovali ťažobné pooly (Popredný pool CZ/SK komunity je napr. Cardanians.io). Tie sú však štrukturálne obmedzené a systém v podstate funguje tak, že veľké pooly budú mať nevýhodu proti tým menším, čo je forma boja proti centralizácii, ktorú môžeme vidieť pri PoW chainoch.

Cardano má za sebou úspešné spustenie mainnetu a do konca roka bude na sieti tiež možné budovať smart kontrakty, čo je hlavný dôvod na existenciu takéhoto blockchainu. Hlavnou výhodou by oproti napr. Ethereu by mala byť podstatne vyššia rýchlosť.

Lídrom projektu je Charles Hoskinson, ktorý sa podieľal ako jeden zo zakladateľov na vývoji Etherea. Pod jeho vedením sa Cardano javí ako vyložene pragmatický projekt, ktorý cieli na reálne použitie.

Cardano chce pritiahnuť Ethereum projekty – Chystá podporu pre jazyk Solidity + K-Framework

Cosmos

Cosmos je na rozdiel od Cardana tzv. DPoS systém. Rovnako ako pri Cardane je potrebné pre validáciu transakcií „stakovat” (staviť) určitý počet mincí ATOM. Na rozdiel od Cardana je však tento systém menej benevolentný.

Cosmos má hornú hranicu v počte validátorov a tým je počet 300. V sieti tak môže v dohľadnej dobe existovať maximálne 300 validátorov, ktorí sa budú priebežne meniť podľa objemu stakovaných a delegovaných mincí.

Za projektom Cosmos stojí spoločnosť Tendermint, ktorá vymyslela a vytvorila práve Tendermint Consensus Engine. Cosmos je teda ich vlajkovou loďou.

Hlavnou výhodou siete je vysoká miera interoperability. Cosmos bude v podstate internetom blockchainov. Jednotlivé blockchainy v ekosystéme spolu budú ľahko komunikovať a môžu tak spolupracovať. Zároveň sú pripravené aj tranzitné zóny, ktoré umožnia komunikáciu s ostatnými blockchainmi.

Na báze Tendermint buduje hneď niekoľko významných entít. Binance chain sa buduje na Tendermint engine alebo aj Crypto.com Chain. Tieto blockchainy potom budú mať ľahkú cestu do skupiny blockchainov v ekosystéme Cosmos.

Cosmos teda veľmi dobre vykročil do budúceho cyklu, aj keď je možné debatovať o tom, či obmedzenie decentralizácie v takej miere nebude v dlhodobom výhľade na škodu.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si našu (staršia) analýzu systému Cosmos z doby, kedy bol v ICO fáze:

https://trading11.com/6-8-2018-ico-iris-network-iris-prvni-cast-ekosystemu-cosmos/

Polkadot

Polkadot podobne ako Cosmos patrí do rodiny DPoS protokolov. Momentálna limitácia počtu validátorov je však vyššia a ide o 1 000 validátorov oproti 300 zo siete Cosmos.

Dôvodom k obmedzenému počtu validátorov v oboch sieťach je rýchlosť. Vďaka fixnému počtu validátorov možno sieť budovať ako rýchlejšie varianty klasických blockchainov. Cena za zrýchlenie je samozrejme potenciálne obmedzenie decentralizácie.

Polkadot pochádza z dielne Gavina Wooda, ktorý bol rovnako ako Charles Hoskinson pri vzniku siete Ethereum. Architektúra siete DOT sa významne podobá práve architektúre siete Cosmos. V rámci ekosystému budú všetky rôzne blockchainy prepojené, čo umožní vysokú mieru interoperability.

Kde nakupovať tieto kryptomeny? Odporúčame burzu Binance.
Vytvorte si účet cez >>>tento link<<< a získate doživotnú zľavu 5% na poplatky.

Rovnako ako na sieti Cosmos buduje na Polkadote množstvo rôznych projektov. A práve široký ekosystém je jednou z hlavných výhod. Ten umožňuje podstatne vyššie množstvo potenciálnych operácií, ktoré bude chain zvládať. Jednotlivé chainy a služby na nich môžu jednoducho kooperovať pri vytváraní komplexných produktov.

Polkadot mainnet bol spustený nedávno a cena mince je vysoko volatilná. Prebehla tiež denominácia, keď bol počet mincí 100× vynásobený. Zatiaľ čo pri spustení bola základná jednotka siete za 400 dolárov, teraz sa cena základnej jednotky DOT pohybuje okolo 4 dolárov. Ide len o kozmetickú zmenu.

Polkadot prichádza s perspektívnou technológiou pre svoj DEX Polkastarter

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Flockers PCtxb