Volatilita kryptomien je jednou z najčastejšie diskutovaných tém v spojitosti s kryptom. K jeho stabilite majú prispievať takzvané stablecoiny, z ktorých je najznámejší USDT, alebo aj Tether. A ten budí mnoho otázok.
Kontroverzná kryptomena zvaná Tether, skrátene USDT, sa už niekoľkokrát dostala pod paľbu kritikov, a to napríklad len pár mesiacov späť. V júni totiž na Tether spadlo obvinenie kvôli možným manipuláciám s cenami trhu. Manipulácia s USDT má dokonca stáť za decembrovým raketovým vzrastom ceny Bitcoinu. Tether má slúžiť ako takzvaný stable-coin. Tie majú za účel stabilizovať trh a väčšinou sú spojené a kryté inou menou či majetkom. V prípade USDT, ako už skratka napovedá, ide o americký dolár, ktorým má byť Tether krytý v pomere 1:1. To však nedávno vďaka zisteniam výskumníkov Shamsa a Griffina z Texaskej univerzity nemusí byť pravda. Firma tak musí vykonať podrobný audit.
Tether, a stablecoiny všeobecne, bývajú najčastejšie využívané ako ekvivalent fiat menám, najčastejšie za americký dolár. Využívajú ich burzy, ktorým sa nepodarilo získať potrebné partnerstvo s bankami pre zalistovanie danej konkrétnej fiat meny.
Mohlo by vás zaujímať: Tether čelí obvineniam z manipulácie kryptomien
Tether: O niečo cennejší
Tether sa však opäť ocitol pod drobnohľadom sveta vďaka vyšplhaniu sa na ôsmu priečku v rebríčku tržnej kapitalizácie. Stal sa tak ôsmou najcennejšou kryptomenou a to konkrétne vďaka vydaniu nových tokenov, v celkovej hodnote 415 miliónov dolárov. Jeho celkový objem tak činí 2.7 miliardy dolárov. Zároveň veľmi ľahko prekonal akúkoľvek inú menu, vrátane BTC, v objeme obchodovania. Jeho pomer objemu k trhu robí až 95%. Podľa zoznamu spoločnosti Tether, teda takzvaný “Rich List”, v preklade “bohatý zoznam”, drží spoločnosť ďalšie tokeny, ktoré už boli schválené pre vydanie, a to v celkovej hodnote 251 miliónov dolárov. Na trh však zatiaľ uvedené neboli. Je však možné, že tomu bude v blízkej dobe inak.
Záver
Aj keď vzbudzuje Tether kontroverziu, jeho rola na trhu je pomerne kritická. Pokiaľ by totiž došlo k jeho kolapsu, na trh by to malo nepredstaviteľné následky. Obvinenie z manipulácie a nízka miera transparentnosti príliš na pokoji nepridávajú. Dobrou správou však je, že firma Tether sľúbila, že bude do budúcna postupovať viac otvorene a zároveň najala bývalého šéfa Bank of Montreal, aby dohliadal na dodržovanie všetkých predpisov.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj: ccn.com