Tento typ krypto podvodov je v roku 2021 veĺmi populárny – HYIPs projekty

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

V minulej časti sme si ukázali na praktických príkladoch surové praktiky ICO projektov a iných scam projektov. Tento článok bude o druhej tzv. kategórii podvodov a tou sú HYIPs projekty. HYIP z angl. High-yield investment program, čo je v preklade vysoko výnosný investičný program.

Takýchto projektov je ešte oveľa viac. Ich funkčnosť spočíva v jednoduchej veci. Získať čo najviac peňazí od investorov a nakoniec zaniknúť. Taká je bohužiaľ realita. Tieto projekty viac ako niekoľko mesiacov nefungujú. Častokrát sa vám nestihne ani vrátiť vklad. Vzhľadom na to, že ide opäť o ponziho schému, tak tí, čo investujú prispievajú vám na vyplácanie, ale nikdy to neskončí tak, že každý zarobí. Práve naopak. Takýchto stránok/domén je dohromady aktuálne zaevidovaných viac ako 11 000!!! Každá s tým istým cieľom. Obrať vás o peniaze. Poďme si ich pár predstaviť.

Coininvestmentbank

Medzi jeden z nedávnych a veľmi dobre technicky vytvorených HYIPs projektov bola stránka coininvestmentbank. Tvárila sa ako burza, ktorá na začiatok pri registrácii „darovala” investorovi 5 000 Digibyte coinov (DGB), ktoré si používateľ nemohol ihneď vybrať. Žiadali používateľa o vklad ďalšieho krypta s tým, že po 80 dňoch od založenia účtu bude možné prostriedky vybrať. Omyl. Systém samozrejme výber nepovolil, vyhadzoval chybu transakcie a nakoniec prestala asi po pol roku fungovať aj stránka samotná. Toto bol investičný HYIPs projekt, ktorý nevyplácal od začiatku, no máte množstvo takých, ktoré vyplácajú svojich investorov od vzniku. Najskôr sa vracia vklad, čoho sa väčšina investorov ani nedočká.

Dôležité: Používate VPN? V dnešnom svete je to nutnosť a tu sú dôvody

Nájdu sa aj takí, ktorí dokážu na týchto projektoch zarobiť

Existuje skupinka ľudí, ktorí vyhľadávajú všetky takéto projekty a investujú pre zvedavosť. Vedia, že pokiaľ to stihnú a investujú pri zrode programu, majú vysokú pravdepodobnosť, že sa im vráti vklad + čosi navyše. Často je návratnosť vkladu viac ako 60 dní, no bohužiaľ niektoré projekty nevydržia fungovať ani mesiac. Ak už dostatočne vyzbierali, „spakujú sa” a odídu. Takéto hazardovanie je ale veľmi špekulatívne a neodporúčame ho.

Medzi tieto projekty patria a patrili napr. Gemneon, BTCMine, TrustBitcoin, BitNex, MiningBTC, Dogebit, Qmarto, Stablemining.biz, Cryptoza, my-doge, Armotrade a jedenásť tisíc ďalších…

Bitcoin generátor!

Samostatnou kategóriou sú tzv. Bitcoin generátory. Od čohokoľvek s názvom generátor odporúčame dať ruky preč. Žiadne Bitcoiny sa vám nikdy nevygenerujú aj keď to „naskakuje” na stránočke pekne. No zase je to len spôsob ako vás obrať o peniaze.

Gemneon-návrat zlodejov

Dokonca tí istí vývojári majú v sebe toľko drzosti, že dokážu prísť po čase s podobným projektom opäť, ktorý vyzerá len trošku inak graficky. Musí samozrejme ubehnúť nejaký čas, kedy sa na ich podvody a stránku zabudne. Niektoré, ako napr. Gemneon, mierne po zániku zamenili dizajn, názov viac-menej ponechali, koncovku domény zmenili z com na io a celý web dali z oranžovej farby do zelenej. A vualá. Vznikla nová stránka na ďalšie okrádanie ľudí.

Ako sa takýmto stránkam vyhýbať? Dá sa to? Ako sa brániť? Ako predvídať, že ide o podvod?

V prvom rade by sme odporúčali preveriť si každý projekt na rôznych webových stránkach, napr. beermoneyforum, kde sa týmto témam venujú. Ak by ste o projekte, do ktorého chcete investovať nenašli nič, je zrejme nový a odporučili by sme počkať pár mesiacov. Ak je funkčný, bude tu aj o pol roka. Ak nie, nestálo to za to. Ďalšia dôležitá vec, ktorú si treba všímať sú úrokové sadzby, ktoré ponúkajú. Častokrát sú na dennej báze aj okolo 15 – 20 % čo je nereálne. Pokiaľ to stránky myslia vážne, tak sa zväčša stretneme so ziskom 1% – 1,5 % mesačne. Tam je to už dôveryhodnejšie.

V každom prípade opatrne pri investovaní svojich peňazí. Investujte pokiaľ možno len to o čo ste ochotní prísť.

Čo čítať ďalej?

Pump & Dump skupiny – Kto a čo sú, a prečo na nich takmer určite prerobíte

txbtxb