Počas posledného mesiaca zaznamenal sektor decentralizovaných financií (DeFi) prílev v hodnote približne 10 miliardy dolárov. Zatiaľ čo celková uzamknutá hodnota (TVL) DeFi bola podľa údajov DefiLlama presne pred mesiacom na hodnote 36,6 miliárd dolárov, v súčasnosti je to už 46,7 miliárd dolárov. Z popredných protokolov najviac narástol Rocket Pool o takmer 17 %, uvádza správa News Bitcoin.
Okrem Rocket Pool narástlo všetkých 10 najväčších protokolov DeFi. Na druhom mieste bol JustLend (13,7 %), nasledoval Lido (12,8 %), Summer.fi (12,1 %), Curve Finance (8,9 %), Uniswap (8,6 %) a mnoho ďalších. Celková uzamknutá hodnota narástla o približne 25 % len počas jediného mesiaca.
Stále dominuje sieť Etherea, ktorá má až 54 % z DeFi TVL, zatiaľ čo Tron nasleduje s podielom 17,98 %. Binance Smart Chain (BSC) drží zhruba 6,47 % a Arbitrum 4,56 %. Sieť Etherea zaznamenala medzimesačný rast 32,59 %, Tron 21,92 %, BSC 11,96 % a Arbitrum 27,11 %.
Diverzifikácia blockchainov aj napriek dominancie Etherea poskytuje priestor na ďalší rast. Medzi popredné platformy stakingu stále patrí Lido, STRX, Binance Staked, zatiaľ čo v oblasti kolaterálov existujú protokoly ako MakerDao, Juststables a Helio. V sektore pôžičiek sú stále populárne Aace, JustLend a Venus Core. Z hľadiska objemu obchodov sú najväčšie decentralizované burzy (DEX) Uniswap, Pancakeswap a Thorchain.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Má DeFi to najlepšie už za sebou?
Rast DeFi TVL môže nastať iba vtedy, pokiaľ stúpa celý kryptomenový trh. Pred dvomi rokmi sme však boli svedkami pozoruhodného rastu TVL až na hodnotu 180 miliárd dolárov. Mnohí si myslia, že DeFi má už svoje časy slávy za sebou, no napriek tomu nedávny rast odzrkadľuje rastúcu dôveru v sektore.
Už začiatkom roka sme informovali o tom, že DeFi a rovnako aj NFT sú už staromódne. Investori sa čoraz viac začínajú zaujímať o deriváty decentralizovaných financií. Finančné nástroje ako sú futures, opcie alebo swapy sledujú expozíciu voči kryptomenovým aktívam a napriek korekcii sa im darilo veľmi dobre.
Na druhej strane už 3 roky sme svedkami masívneho odlivu kryptomien z centralizovaných búrz, čo otvára priestor pre rozmach decentralizovaných obchodných platforiem. Obchodníci čoraz viac inklinujú práve k decentralizovaným burzám. Navyše čoraz viac ľudí si uvedomuje, že na centralizovanej burze nie ste skutočným majiteľom kryptomien, keďže privátne kľúče vlastní burza.
Mohlo by ťa zaujímať: Poznáme prvé informácie o novej regulácii kryptomien